Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ktoś zapłaci komuś za bezpłatne porady prawne

Finanse

Koszt utrzymania sieci punktów bezpłatnej pomocy prawnej wyniesie od 200 do 300 mln zł. Większość kosztów ma ponieść budżet państwa za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości, ale minister Cezary Garbarczyk już zapowiedział, że liczy na wsparcie samorządów. Samorządy są zaniepokojone, bo, jak mówią samorządowcy, byłaby to kolejna obietnica rządu, za którą oni muszą płacić.
Sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej Rafał Dębowski twierdzi, że system bezpłatnej pomocy prawnej powinien opierać się na samorządach adwokatów albo radców prawnych i to one powinny otrzymać przeznaczone na to pieniądze. Podobny pogląd ma w tej kwestii samorząd radców prawnych. O to, kto ma płacić i komu rozbijały się poprzednie próby utworzenia systemu bezpłatnych porad prawnych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16734184,Prawnicy_chetni_do_udzialu_w_systemie_nieodplatnych.html

Udostępnij

Ustawa przeciw wyprowadzaniu zysków nie spóźni się

Finanse minister finansów opóźnienie RCL Rządowe Centrum Legislacji ustawa vacatio legis

W nowelizacja ustawy skrócone zostanie vacatio legis i ustawa będzie obowiązywać od 2015 roku, zapewnił minister finansów Mateusz Szczurek. Bez odpowiedzi pozostało pytanie, dlaczego ustawa nie została opublikowana w terminie.
Ustawa, która miała zapobiegać tworzeniu fikcyjnych spółek za granicą i transferowaniu tam zysków miała zostać opublikowana w „Dzienniku Ustaw” przed 1 października. Publikacji nie było, zauważyła to Rzeczpospolita w czwartek i przypomniała, że ustawowe vacatio legis trwa trzy miesiące.Ustawa, nawet jeśli zostanie opublikowana na samym początku października, nie wejdzie w życie przed Nowym Rokiem, a tym samym zacznie obowiązywać dopiero od roku 2016. W rezultacie nieopublikowania ustawy w terminie,  firmy, które uciekają z podatkami bezkarnie nie zapłacą budżetowi należnych 3 miliardów złotych.
Następnego dnia po tekście w gazecie ustawa pojawiła się w „Dzienniku Ustaw”. Było już jednak za późno. Szef Rządowego Centrum Legislacji (RCL) wyjaśnił, że w nawale pracy urzędnik zapomniał o ustawie i to spowodowało opóźnienie. Politycy opozycji zapowiedzieli, że będą wyjaśniać sprawę opóźnienia. Wyjaśnienie sprawy zapowiedziała również Najwyższa Izba Kontroli.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/zamieszanie-wokol-podatkow-minister-finansow-chce-skrocic-vacatio-legis_a17975

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/zamieszanie-wokol-podatkow-minister-finansow-chce-skrocic-vacatio-legis_a17975