Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sieć automatycznych pralni powstaje w Polsce

Gospodarka

Na razie automaty do prania – nazwane pralniomatami – działają tylko w Krakowie i w Warszawie. Ale po pierwszych 50. maszynach w tych miastach mają być wprowadzane do innych. Ich przewagą nad tradycyjnymi pralniami ma być dostępność bez żadnych przerw, prostota obsługi i cena niższa o około 15 proc. Obsługa jest automatyczna: klient zostawia ubrania do prania w terminalu ustawionym w mieście i po 24 godzinach tam je odbiera. W terminalu też opłaci za usługę.
Sieć pralniomatów, która ma objąć nie tylko Polskę, powstaje we współpracy trzech firm łączących doświadczenie w rożnych dziedzinach: firmy InPost, która zarządza paczkomatami, największej krajowej sieci pralni, spółki 5aSec oraz producenta automatów, firmy Aqmet.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/inpost;probuje;powtorzyc;sukces;paczkomatow;pomysl;wypali,20,0,1622804.html

Udostępnij

Koncesja na poszukiwania kopalin koło Pucka dla KGHM-u

Gospodarka KGHM koncesja ministerstwo środowiska poszukiwania ruda miedzi ruda srepbra

„Przed ministrem środowiska toczyły się postępowania z wniosków  4 różnych podmiotów, tj.: Darley Energy Poland Sp. z o.o., Polski Potas Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A. oraz Mineralis Sp. z o.o. o udzielenie koncesji na rozpoznawanie, bądź poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka. Wnioskowane przez ww. spółki obszary koncesyjne w różnym stopniu pokrywały się wzajemnie”, informuje opublikowany wczoraj komunikat Ministerstwa Środowiska.”Analiza porównawcza wniosków wskazała, że wniosek KGHM Polska Miedź S.A. w największym stopniu spełnia ww. kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi”.
Koncesja obowiązuje od 1 października, obejmuje poszukiwania nie tylko złóż soli potasowo-magnezowych, ale też kopalin towarzyszących: rud miedzi i srebra oraz soli kamiennej. Ponieważ tereny poszukiwań w czterech wnioskach o koncesje w dużym zakresie pokrywają się, przyznanie koncesji KGHM-owi jest równoznaczne z odmową przyznania jej pozostałym firmom.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/finanse-osobiste/artykuly/826460,kghm-otrzymal-koncesje-na-rozpoznawanie-zloz-soli-potasowo-magnezowych-k-pucka.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/finanse-osobiste/artykuly/826460,kghm-otrzymal-koncesje-na-rozpoznawanie-zloz-soli-potasowo-magnezowych-k-pucka.html