Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Sieć automatycznych pralni powstaje w Polsce

Gospodarka

Na razie automaty do prania – nazwane pralniomatami – działają tylko w Krakowie i w Warszawie. Ale po pierwszych 50. maszynach w tych miastach mają być wprowadzane do innych. Ich przewagą nad tradycyjnymi pralniami ma być dostępność bez żadnych przerw, prostota obsługi i cena niższa o około 15 proc. Obsługa jest automatyczna: klient zostawia ubrania do prania w terminalu ustawionym w mieście i po 24 godzinach tam je odbiera. W terminalu też opłaci za usługę.
Sieć pralniomatów, która ma objąć nie tylko Polskę, powstaje we współpracy trzech firm łączących doświadczenie w rożnych dziedzinach: firmy InPost, która zarządza paczkomatami, największej krajowej sieci pralni, spółki 5aSec oraz producenta automatów, firmy Aqmet.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/inpost;probuje;powtorzyc;sukces;paczkomatow;pomysl;wypali,20,0,1622804.html

Udostępnij

Koncesja na poszukiwania kopalin koło Pucka dla KGHM-u

Gospodarka KGHM koncesja ministerstwo środowiska poszukiwania ruda miedzi ruda srepbra

„Przed ministrem środowiska toczyły się postępowania z wniosków  4 różnych podmiotów, tj.: Darley Energy Poland Sp. z o.o., Polski Potas Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A. oraz Mineralis Sp. z o.o. o udzielenie koncesji na rozpoznawanie, bądź poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka. Wnioskowane przez ww. spółki obszary koncesyjne w różnym stopniu pokrywały się wzajemnie”, informuje opublikowany wczoraj komunikat Ministerstwa Środowiska.”Analiza porównawcza wniosków wskazała, że wniosek KGHM Polska Miedź S.A. w największym stopniu spełnia ww. kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi”.
Koncesja obowiązuje od 1 października, obejmuje poszukiwania nie tylko złóż soli potasowo-magnezowych, ale też kopalin towarzyszących: rud miedzi i srebra oraz soli kamiennej. Ponieważ tereny poszukiwań w czterech wnioskach o koncesje w dużym zakresie pokrywają się, przyznanie koncesji KGHM-owi jest równoznaczne z odmową przyznania jej pozostałym firmom.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/finanse-osobiste/artykuly/826460,kghm-otrzymal-koncesje-na-rozpoznawanie-zloz-soli-potasowo-magnezowych-k-pucka.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/finanse-osobiste/artykuly/826460,kghm-otrzymal-koncesje-na-rozpoznawanie-zloz-soli-potasowo-magnezowych-k-pucka.html