Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

2 miliony muzułmanów w Mekce

Świat

Muzułmańskie Święto Ofiarowania rozpoczęło się wczoraj w dolinie Mina. Jest ono obchodzone na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga.
Tego dnia  przychodzą tu najliczniejsze pielgrzymki. Każdy pielgrzym rzuca siedem kamieni w stronę szatana.
Po kamieniowaniu szatana pielgrzymi udadzą się do Mekki, gdzie urodził się Mahomet, a następnie siedmiokrotnie okrążą świątynię Al-Kaba. Tradycja głosi, że wybudował ją praojciec Adam. Pielgrzymka do Mekki jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, tzw. filarów. Inne to wyznanie wiary, jałmużna, modlitwa i post. Taką pielgrzymkę powinien odbyć przynajmniej raz w życiu każdy wierny.
W 2006r. w czasie obchodów Święta Ofiarowania doszło do wybuchu zbiorowej paniki, w której zginęły 362 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Najwięcej ludzi zostało zadeptanych w 1990r., kiedy śmierć poniosło 1426 pielgrzymów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/41,1146446-Ogromne-tlumy-na-hadzdzu-w-Mekce.html

Udostępnij

Korea Północna i Korea Południowa wznowi rozmowy

Świat Hwang Pjong So Kim Dzong Un korea północna korea południowa rozejm wojna XVII Igrzyska Azjatyckie Incheon 2014

na wysokim szczeblu. Trzech przedstawicieli władz Korei Północnej przybyło do Korei Południowej na uroczystości kończące igrzyska azjatyckie. Politycy z Pjongjangu mają spotkać się z południowokoreańskim ministrem ds. zjednoczenia narodowego oraz z doradcą ds. bezpieczeństwa. Jeden z członków delegacji Hwang Pjong So zajmuje wysokie stanowisko przy boku przywódcy Kim Dzong Una.

Ostatnie spotkanie polityków obu Korei odbyło się siedem miesięcy temu. Państwa te od dawna pozostają ze sobą w złych stosunkach dyplomatycznych. Formalnie od 1950 roku są w stanie wojny, gdyż do tej pory nie zawarto układu pokojowego, a jedynie rozejm.
Równocześnie różne źródła uchodzące za dobrze poinformowane podają, że dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un znajduje się w szpitalu od co najmniej dwóch tygodni. Rzeczywistą władzę ma sprawować albo jego młodsza siostra Kim Jo Dzong, albo nieokreślone gremium ze szczytów władzy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/numer-dwa-w-aparacie-kima-zawital-do-korei-poludniowej,474491.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/numer-dwa-w-aparacie-kima-zawital-do-korei-poludniowej,474491.html