Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Zazdrość i stres zwiększają ryzyko demencji u kobiet

Nauka i Technologie

Kobiety, które w średnim wieku odczuwają przygnębienie, stres czy zazdrość są bardziej od innych narażone na ryzyko zapadnięcia na zespół Alzheimera. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Goeteborgu podsumowała takim wnioskiem 40-letnie doświadczenie, dotyczące 800 kobiet, których średnia wieku wynosiła 46 lat.

U 19 proc. spośród nich rozwinęła się demencja a badacze znaleźli powiązanie pomiędzy tą dolegliwością, a deklarowanym w ankietach, silnym stresem, zazdrością i przygnębieniem.

Prowadząca badania, dr Lena Johansson tak skomentowała uzyskany wynik: „Większość badań nad chorobą Alzheimera koncentrowała się na takich czynnikach jak funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, urazy głowy czy predyspozycje genetyczne. Osobowość może jednak wpływać na ryzyko demencji (…).”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Zazdrosc-i-humory-sprzyjaja-demencji,wid,16933178,wiadomosc.html?ticaid=113906

Udostępnij

Podnoszenie ciężarów poprawia pamięć

Nauka i Technologie Ćwiczenia siłowe medycyna pamięć Pamięć długotrwała Pamięć krótkotrwała Siłownia Sport Uczenie się Zapamiętywanie

Trening siłowy wpływa nie tylko na siłę mięśni, ale poprawia także pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z Georgia Institute of Technology. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że 20 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by podnieść sprawność pamięci krótko- i długotrwałej o około 10 proc.

Autorka badania, Lisa Weinberg odkryła również, że ćwiczenia wykonywane bezpośrednio po nauce sprawiają, iż przyswojona wiedza utrwala się lepiej, a ćwiczący zapamięta więcej z tego, czego się właśnie nauczył. Zdaniem badaczki jest to wynikiem wydzielania podczas ćwiczeń hormonów, wpływających na sprawność naszej pamięci.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7528-mocne-miesnie-to-lepsza-pamiec.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7528-mocne-miesnie-to-lepsza-pamiec.html