Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Podnoszenie ciężarów poprawia pamięć

Nauka i Technologie

Trening siłowy wpływa nie tylko na siłę mięśni, ale poprawia także pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z Georgia Institute of Technology. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że 20 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by podnieść sprawność pamięci krótko- i długotrwałej o około 10 proc.

Autorka badania, Lisa Weinberg odkryła również, że ćwiczenia wykonywane bezpośrednio po nauce sprawiają, iż przyswojona wiedza utrwala się lepiej, a ćwiczący zapamięta więcej z tego, czego się właśnie nauczył. Zdaniem badaczki jest to wynikiem wydzielania podczas ćwiczeń hormonów, wpływających na sprawność naszej pamięci.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7528-mocne-miesnie-to-lepsza-pamiec.html

Udostępnij

Zespół soczewek pozwala stworzyć iluzję niewidzialności

Nauka i Technologie fizyka Iluzja medycyna Niewidzialność Optyka Soczewki University of Rochester

W rezultacie odpowiedniego skupiania i rozpraszania światła w układzie soczewek, można zobaczyć, co znajduje się w oddali, nie widząc przedmiotu umieszczonego bezpośrednio przed patrzącym.
Stworzona w ten sposób iluzja niewidzialności tego przedmiotu jest nie tylko efektowna, ale może mieć praktyczne znaczenie. Wśród możliwych zastosowań wynalazku, jego twórcy wskazują m.in. wykorzystanie go w medycynie: w czasie operacji chirurg będzie mógł patrzeć przez swoje dłonie i widzieć to, co znajduje się za nimi.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/