Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Podnoszenie ciężarów poprawia pamięć

Nauka i Technologie

Trening siłowy wpływa nie tylko na siłę mięśni, ale poprawia także pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z Georgia Institute of Technology. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że 20 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by podnieść sprawność pamięci krótko- i długotrwałej o około 10 proc.

Autorka badania, Lisa Weinberg odkryła również, że ćwiczenia wykonywane bezpośrednio po nauce sprawiają, iż przyswojona wiedza utrwala się lepiej, a ćwiczący zapamięta więcej z tego, czego się właśnie nauczył. Zdaniem badaczki jest to wynikiem wydzielania podczas ćwiczeń hormonów, wpływających na sprawność naszej pamięci.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7528-mocne-miesnie-to-lepsza-pamiec.html

Udostępnij

Zespół soczewek pozwala stworzyć iluzję niewidzialności

Nauka i Technologie fizyka Iluzja medycyna Niewidzialność Optyka Soczewki University of Rochester

W rezultacie odpowiedniego skupiania i rozpraszania światła w układzie soczewek, można zobaczyć, co znajduje się w oddali, nie widząc przedmiotu umieszczonego bezpośrednio przed patrzącym.
Stworzona w ten sposób iluzja niewidzialności tego przedmiotu jest nie tylko efektowna, ale może mieć praktyczne znaczenie. Wśród możliwych zastosowań wynalazku, jego twórcy wskazują m.in. wykorzystanie go w medycynie: w czasie operacji chirurg będzie mógł patrzeć przez swoje dłonie i widzieć to, co znajduje się za nimi.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/