Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Podnoszenie ciężarów poprawia pamięć

Nauka i Technologie

Trening siłowy wpływa nie tylko na siłę mięśni, ale poprawia także pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z Georgia Institute of Technology. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że 20 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by podnieść sprawność pamięci krótko- i długotrwałej o około 10 proc.

Autorka badania, Lisa Weinberg odkryła również, że ćwiczenia wykonywane bezpośrednio po nauce sprawiają, iż przyswojona wiedza utrwala się lepiej, a ćwiczący zapamięta więcej z tego, czego się właśnie nauczył. Zdaniem badaczki jest to wynikiem wydzielania podczas ćwiczeń hormonów, wpływających na sprawność naszej pamięci.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7528-mocne-miesnie-to-lepsza-pamiec.html

Udostępnij

Zespół soczewek pozwala stworzyć iluzję niewidzialności

Nauka i Technologie fizyka Iluzja medycyna Niewidzialność Optyka Soczewki University of Rochester

W rezultacie odpowiedniego skupiania i rozpraszania światła w układzie soczewek, można zobaczyć, co znajduje się w oddali, nie widząc przedmiotu umieszczonego bezpośrednio przed patrzącym.
Stworzona w ten sposób iluzja niewidzialności tego przedmiotu jest nie tylko efektowna, ale może mieć praktyczne znaczenie. Wśród możliwych zastosowań wynalazku, jego twórcy wskazują m.in. wykorzystanie go w medycynie: w czasie operacji chirurg będzie mógł patrzeć przez swoje dłonie i widzieć to, co znajduje się za nimi.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/najprostszy-sposob-na-niewidzialnosc/