Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Urlop rodzicielski: tysiąc zł miesięcznie przez rok

Gospodarka

niepracującym rodzicom nowonarodzonych dzieci wypłacać będzie państwo. Roczne urlopy rodzicielskie przysługiwać mają od 2016 roku bezrobotnym, studentom, ludziom zatrudnionym na umowy o dzieło, rolnikom. Świadczenie takie przysługuje dziś tylko rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę oraz przedsiębiorcom, a i to od niedawna.
Najpierw był półroczny urlop macierzyński, przysługujący matkom, które w chwili urodzenia dziecka były zatrudnione w oparciu o umowę o pracę albo też prowadziły własną firmę. W ubiegłym roku do urlopu macierzyńskiego dodany został urlop rodzicielski, który wziąć może matka lub ojciec. Pojawiła się żartobliwa nazwa „urlop tacierzyński”, a ojcowie opiekujący się dziećmi w pierwszym roku życia, podczas kiedy matki chodzą do pracy, nie budzą już zdumienia.
Niepracujący lub niezatrudnieni na umowę o prace rodzice musieli dotąd radzić sobie sami. Państwo opłacało jednemu z nich przez rok składki ZUS-u. Ministerstwo Pracy wyliczyło, że nowe urlopy rodzicielskie kosztować będą budżet od 1,5 do 2 mld zł.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16735555,Urlop_rodzicielski_dla_bezrobotnych_i_rolnikow.html

Udostępnij

Unia Europejska: sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc.

Gospodarka artykuły żywnościowe Europa paliwa sprzedaż detaliczna strefa euro Unia Europejska wzrost sprzedaży

w sierpniu licząc rok do roku. W strefie euro wzrosła o 1,7 proc., a w Polsce o 1,3 proc., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W lipcu sprzedaż detaliczna zmniejszyła się
Najbardziej wzrosła w Europie sprzedaż artykułów nieżywnościowych – o 2,1 proc., paliw wzrosła o 1,4 proc., a sprzedaż żywności i napoi zwiększyła się o 0.3 proc.
W strefie euro najbardziej wzrosła sprzedaż paliw – o 1,7 proc. Sierpień w wielu krajach eurolandu jest miesiącem letnich urlopów. Sprzedaż artykułów nieżywnościowych wzrosła o 1,5 proc., a żywności i napoi o 0,6 proc.
Najbardziej wzrosła sprzedaż w Niemczech i Luksemburgu – o 2,5 proc., w Portugalii i Szwecji – o 2,3 proc. i w Polsce – o 2,2 proc. Eurostat zanotował też spadki sprzedaży o 0,6 proc. w Rumunii i na Słowacji.
Zdaniem ekspertów wzrost sprzedaży detalicznej zdaje się wskazywać na początek gospodarczego ożywienia w Europie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1249366,Eurostat-sprzedaz-detaliczna-w-UE-wzrosla

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1249366,Eurostat-sprzedaz-detaliczna-w-UE-wzrosla