Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Unia Europejska: sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc.

Gospodarka

w sierpniu licząc rok do roku. W strefie euro wzrosła o 1,7 proc., a w Polsce o 1,3 proc., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W lipcu sprzedaż detaliczna zmniejszyła się
Najbardziej wzrosła w Europie sprzedaż artykułów nieżywnościowych – o 2,1 proc., paliw wzrosła o 1,4 proc., a sprzedaż żywności i napoi zwiększyła się o 0.3 proc.
W strefie euro najbardziej wzrosła sprzedaż paliw – o 1,7 proc. Sierpień w wielu krajach eurolandu jest miesiącem letnich urlopów. Sprzedaż artykułów nieżywnościowych wzrosła o 1,5 proc., a żywności i napoi o 0,6 proc.
Najbardziej wzrosła sprzedaż w Niemczech i Luksemburgu – o 2,5 proc., w Portugalii i Szwecji – o 2,3 proc. i w Polsce – o 2,2 proc. Eurostat zanotował też spadki sprzedaży o 0,6 proc. w Rumunii i na Słowacji.
Zdaniem ekspertów wzrost sprzedaży detalicznej zdaje się wskazywać na początek gospodarczego ożywienia w Europie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1249366,Eurostat-sprzedaz-detaliczna-w-UE-wzrosla

Udostępnij

NIK przeprowadzi całościową kontrolę górnictwa

Gospodarka górnictwo kompania węglowa krzysztof kwiatkowski najwyższa izba kontroli nik polska protesty węgiel

w drugiej połowie 2015 roku. Zostanie sprawdzony stan realizacji rządowego programu dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że będzie to kontrola wykonania zadań z elementami kontroli finansowej. Od 1989r. żadna z rządowych reform nie przełożyła się na osiągnięcie trwałej rentowności tego sektora. Przyczyny są różne, m.in. spadek cen węgla na rynkach światowych, nadprodukcja węgla, wzrost kosztów jego wydobycia. Zapowiadana całościowa kontrola ma dać odpowiedź jak spółki realizowały cele, czy przyjęły właściwe wytyczne działania i jak reagowały na zmieniające się warunki otoczenia. Kontrola z 2015 roku zostanie włączona do tej przewidzianej na 2016r., która kompleksowo podsumuje 25-letni okres restrukturyzacji górnictwa.

W ostatnich tygodniach nasiliły się protesty górników, o czym informujemy na bieżąco. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kompanii Węglowej. Spośród jej 14 kopalń tylko trzy są rentowne. Resort gospodarki podaje, że w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła prawie 800mln zł.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/zjada-pod-ziemie-zajrza-w-dokumenty-nik-szykuje-sie-do-calosciowej-kontroli-gornictwa,474064.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/zjada-pod-ziemie-zajrza-w-dokumenty-nik-szykuje-sie-do-calosciowej-kontroli-gornictwa,474064.html