Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosja ćwiczy wojnę atomową przy granicy z Kazachstanem

Świat

Jest to reakcja Kremla na zmianę polityki władz Kazachstanu.
Kazachstan jest terytorialnie dużym krajem, posiada wielkie zasoby ropy i gazu, a do tego leży w strategicznym miejscu między Rosją a Chinami. Jeszcze dwa miesiące temu był sojusznikiem Rosji, o którym mówiło się, że jest nawet lojalniejszy niż Białoruś. Teraz relacje na linii Astana – Moskwa można nazwać najchłodniejszymi od 1991r. Władze Kazachstanu zmieniły stosunek do Rosji z powodu zaostrzenia polityki prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet najbliższy sprzymierzeniec Rosji nie może czuć się bezpiecznie, szczególnie, że co piąty mieszkaniec Kazachstanu jest Rosjaninem. Kazachstan zamierza podpisać z Unią Europejską rozszerzoną umowę o współpracy i partnerstwie. Rosja próbując temu zapobiec, stosuje coraz to nowsze środki nacisku, takie jak prowadzone właśnie w pobliżu granicy z Kazachstanem ćwiczenia atomowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/krymski-scenariusz-w-azji-centralnej-slowa-putina-rozsierdzily-kazachow,474115,s.html

Udostępnij

Turecki parlament zgodził się na interwencję zbrojną

Świat dżihadyści interwencja zbrojna irak państwo islamskie parlament Syria turcja

w Syrii i w Iraku. Konstytucja tego kraju zakłada, że zgodę na operację wojskową za granicą musi wydać parlament. Wczoraj zdecydowaną większością głosów został przyjęty projekt rządowej rezolucji zezwalającej tureckiej armii na interwencję zbrojną przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego. Jednocześnie władze tureckie wydały zgodę na stacjonowanie zagranicznych żołnierzy na terytorium Turcji i używanie jej baz wojskowych w celu zwalczania dżihadystów.

Turcja do tej pory odmawiała udziału w międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, na czele której stoją Stany Zjednoczone. Przede wszystkim ze względu na uprowadzonych pracowników tureckiego konsulatu w Syrii. Ci jednak wrócili już do kraju, a prezydent oświadczył, że jego kraj może wesprzeć koalicje wojskowo i logistycznie. Tureckie czołgi oraz 10 tys. żołnierzy już od kilku dni stoją na granicy z Syrią i czekają na rozkazy. Armia turecka jest szóstą największą armią świata i drugą co do wielkości w NATO (po armii USA).

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16744078,Jest_zgoda_tureckiego_parlamentu_na_interwencje_zbrojna.html#BoxWiadTxt

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16744078,Jest_zgoda_tureckiego_parlamentu_na_interwencje_zbrojna.html#BoxWiadTxt