Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Policyjna baza danych przestała działać

Polska

Od doby nie działa Krajowy System Informacyjny Policji, czyli KSIP. Informatycy intensywnie pracują nad przywróceniem systemu, który umożliwia szybki dostęp do informacji o poszukiwanych osobach i samochodach. Policja uspokaja, że jest to jedynie utrudnienie w pracy policjantów, którzy muszą korzystać z innych systemów. Zamiast sprawdzić dane kontrolowanej osoby w radiowozie, policjant musi dzwonić do dyżurnego, by ten sprawdził je np. w Centrum Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Efekt jest taki, że od wczoraj kontrola zatrzymanej osoby trwa po prostu dłużej niż zwykle. Firma, która serwisuje KSIP ma 24 godziny na usunięcie usterki. Po tym czasie będzie musiała zapłacić karę.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1249324,Wielka-awaria-w-policji-To-nie-byl-atak-hakerow

Udostępnij

Nowa ustawa o dopalaczach: będzie łatwiej ścigać

Polska dopalacze handel dopalaczami młodzież gimnazjalna narkotyki nowelizacja ustawy ustawa

sprzedawców i hurtowników szkodliwych substancji wywołujących halucynacje lub stany euforyczne. Lista dopalaczy zwiększy się o 114 substancji, a policja będzie mogła kontrolować handlarzy bez uprzedzenia; dotąd musiała informować o planowanej kontroli tydzień wcześniej. Nad projektem nowelizacji ustawy o dopalaczach zaakceptowanym już przez komitet stały Rady Ministrów będzie obradować rząd na najbliższym posiedzeniu.
Według projektu, poszerzona ma zostać ustawowa definicja dopalaczy. O tym jaka substancja jest szkodliwa i należy dodać ją do listy zakazanych decydować będzie na bieżąco komisja ekspertów.
Dopalacze to substancje niewymieniane na listach narkotyków, ale wywołujące podobne efekty, a przy tym silnie szkodzące zdrowiu. Sprzedawane są jawnie i legalnie jako odczynniki chemiczne – często nimi są – albo „próbki kolekcjonerskie”. Przyjmuje je głównie młodzież gimnazjalna; zdarzały się przypadki śmierci lub poważnych trwałych uszkodzeń organizmu po ich zażyciu.
Od 2010 roku są zakazane, ale tylko te, które wymienia specjalna lista. Trwa swoisty wyścig między producentami i handlarzami a państwem: ci pierwsi wprowadzają na rynek nowe substancje, państwo bada ich działanie i jeśli trzeba, wpisuje na listę zakazanych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-dopalaczami-ponad-sto-z-nich-stanie,216,0,1631192.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-dopalaczami-ponad-sto-z-nich-stanie,216,0,1631192.html