Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Topnienie lodowców zmienia ziemskie pole grawitacyjne

Nauka i Technologie

Trwające od lat topnienie lodowców Antarktydy wpłynęło na ziemską grawitację, odkryli naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA0. Zdaniem badaczy z Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych zmiany są zauważalne nad Zachodnią Antarktydą, gdzie w ciągu kilku ostatnich lat pole grawitacyjne stało się nieco słabsze.

Zmiany są zbyt małe, by mogły być dostrzeżone przez przebywających w tamtym rejonie ludzi, jednak udało się je zarejestrować dzięki należącemu do ESA satelicie GOCE. Uzyskane wyniki potwierdziły następnie dane z niemiecko-amerykańskiej sondy GRACE. Zarejestrowane zmiany to zarazem kolejny dowód na postępujące zmiany klimatyczne, uważają uczeni.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/z-antarktydy-zniknelo-tak-duzo-lodu-ze-zmienilo-to-grawitacje-ziemi/

Udostępnij

Gady mogą uczyć się od siebie przez naśladownictwo

Nauka i Technologie Agama Agama brodata biologia Emulacja ewolucja Gady Imitacja Naśladownictwo Procesy poznawcze przyroda Uczenie się zwierzęta

Do wzajemnej nauki przez naśladownictwo są zdolne niektóre gady, stwierdzili badacze z Austrii, Węgier i Wielkiej Brytanii, a nie tylko ludzie i szympansy, jak dotąd sądzili etolodzy.

Naukowcy zwrócili przy tym uwagę na różnice pomiędzy emulacją i imitacją. W pierwszym przypadku zwierzę po prostu kopiuje ruchy innego bez zrozumienia ich celu, na przykład papuga naśladuje mowę ludzi. W drugim przypadku kopiowaniu różnych czynności towarzyszy zrozumienie, co z nich wynika. Przykładem tego jest eksperyment, w którym agamy brodate – australijskie jaszczurki – obserwowały osobnika nauczonego otwierania skrytki kryjącej posiłek, a potem same otwierały skrytkę, kiedy były głodne.

Autorka badania, dr Anna Wilkinson z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii stwierdziła: „Okazuje się, że agama jest zdolna do społecznego uczenia się, którego nie można wyjaśnić za pomocą prostych mechanizmów. (…) Gady i ssaki ewoluowały od wspólnego przodka, a szukanie podobieństw i różnic w ich zachowaniu pomaga lepiej zrozumieć ewolucję zdolności poznawczych”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/gady-ucza-sie-od-siebie,120,0,1630840.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/gady-ucza-sie-od-siebie,120,0,1630840.html