Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Topnienie lodowców zmienia ziemskie pole grawitacyjne

Nauka i Technologie

Trwające od lat topnienie lodowców Antarktydy wpłynęło na ziemską grawitację, odkryli naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA0. Zdaniem badaczy z Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych zmiany są zauważalne nad Zachodnią Antarktydą, gdzie w ciągu kilku ostatnich lat pole grawitacyjne stało się nieco słabsze.

Zmiany są zbyt małe, by mogły być dostrzeżone przez przebywających w tamtym rejonie ludzi, jednak udało się je zarejestrować dzięki należącemu do ESA satelicie GOCE. Uzyskane wyniki potwierdziły następnie dane z niemiecko-amerykańskiej sondy GRACE. Zarejestrowane zmiany to zarazem kolejny dowód na postępujące zmiany klimatyczne, uważają uczeni.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/z-antarktydy-zniknelo-tak-duzo-lodu-ze-zmienilo-to-grawitacje-ziemi/

Udostępnij

Gady mogą uczyć się od siebie przez naśladownictwo

Nauka i Technologie Agama Agama brodata biologia Emulacja ewolucja Gady Imitacja Naśladownictwo Procesy poznawcze przyroda Uczenie się zwierzęta

Do wzajemnej nauki przez naśladownictwo są zdolne niektóre gady, stwierdzili badacze z Austrii, Węgier i Wielkiej Brytanii, a nie tylko ludzie i szympansy, jak dotąd sądzili etolodzy.

Naukowcy zwrócili przy tym uwagę na różnice pomiędzy emulacją i imitacją. W pierwszym przypadku zwierzę po prostu kopiuje ruchy innego bez zrozumienia ich celu, na przykład papuga naśladuje mowę ludzi. W drugim przypadku kopiowaniu różnych czynności towarzyszy zrozumienie, co z nich wynika. Przykładem tego jest eksperyment, w którym agamy brodate – australijskie jaszczurki – obserwowały osobnika nauczonego otwierania skrytki kryjącej posiłek, a potem same otwierały skrytkę, kiedy były głodne.

Autorka badania, dr Anna Wilkinson z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii stwierdziła: „Okazuje się, że agama jest zdolna do społecznego uczenia się, którego nie można wyjaśnić za pomocą prostych mechanizmów. (…) Gady i ssaki ewoluowały od wspólnego przodka, a szukanie podobieństw i różnic w ich zachowaniu pomaga lepiej zrozumieć ewolucję zdolności poznawczych”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/gady-ucza-sie-od-siebie,120,0,1630840.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/gady-ucza-sie-od-siebie,120,0,1630840.html