Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nowa ustawa o dopalaczach: będzie łatwiej ścigać

Polska

sprzedawców i hurtowników szkodliwych substancji wywołujących halucynacje lub stany euforyczne. Lista dopalaczy zwiększy się o 114 substancji, a policja będzie mogła kontrolować handlarzy bez uprzedzenia; dotąd musiała informować o planowanej kontroli tydzień wcześniej. Nad projektem nowelizacji ustawy o dopalaczach zaakceptowanym już przez komitet stały Rady Ministrów będzie obradować rząd na najbliższym posiedzeniu.
Według projektu, poszerzona ma zostać ustawowa definicja dopalaczy. O tym jaka substancja jest szkodliwa i należy dodać ją do listy zakazanych decydować będzie na bieżąco komisja ekspertów.
Dopalacze to substancje niewymieniane na listach narkotyków, ale wywołujące podobne efekty, a przy tym silnie szkodzące zdrowiu. Sprzedawane są jawnie i legalnie jako odczynniki chemiczne – często nimi są – albo „próbki kolekcjonerskie”. Przyjmuje je głównie młodzież gimnazjalna; zdarzały się przypadki śmierci lub poważnych trwałych uszkodzeń organizmu po ich zażyciu.
Od 2010 roku są zakazane, ale tylko te, które wymienia specjalna lista. Trwa swoisty wyścig między producentami i handlarzami a państwem: ci pierwsi wprowadzają na rynek nowe substancje, państwo bada ich działanie i jeśli trzeba, wpisuje na listę zakazanych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-dopalaczami-ponad-sto-z-nich-stanie,216,0,1631192.html

Udostępnij

Polska armia zmienia plany szkolenia rezerwistów

Polska Ministerstwo Obrony Narodowej pobor do wojska polska rezerwiści wojsko polskie

W roku 2016 wezwania na szkolenia wojskowe otrzyma prawie 40 tysięcy osób, czyli ponad dwa razy więcej niż wcześniej podawał resort obrony. Rok później ma to być już 60 tysięcy żołnierzy rezerwy. Wezwania dotyczą mężczyzn, którzy w przeszłości byli już w wojsku – szeregowych w wieku do 50 lat i podoficerów lub oficerów do 60 lat.
Osoba, która otrzyma wezwanie ma obowiązek stawienia się na szkoleniu. Pracodawca będzie zmuszony zwolnić takiego pracownika na czas ćwiczeń wojskowych. Planowane są dwa rodzaje ćwiczeń. Krótkotrwałe potrwają od 2 do 30 dni, a długotrwałe do 90 dni.
Sztab Generalny zaprzecza, jakoby zmiany były spowodowane kryzysem na Ukrainie. Ministerstwo tłumaczy, że przez ostatnie lata zaniechano szkoleń rezerwistów, a teraz przyszedł czas na ich przywrócenie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-armia-bedzie-szkolic-wiecej-rezerwistow,nId,1529137

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-armia-bedzie-szkolic-wiecej-rezerwistow,nId,1529137