Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

NIK przeprowadzi całościową kontrolę górnictwa

Gospodarka

w drugiej połowie 2015 roku. Zostanie sprawdzony stan realizacji rządowego programu dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że będzie to kontrola wykonania zadań z elementami kontroli finansowej. Od 1989r. żadna z rządowych reform nie przełożyła się na osiągnięcie trwałej rentowności tego sektora. Przyczyny są różne, m.in. spadek cen węgla na rynkach światowych, nadprodukcja węgla, wzrost kosztów jego wydobycia. Zapowiadana całościowa kontrola ma dać odpowiedź jak spółki realizowały cele, czy przyjęły właściwe wytyczne działania i jak reagowały na zmieniające się warunki otoczenia. Kontrola z 2015 roku zostanie włączona do tej przewidzianej na 2016r., która kompleksowo podsumuje 25-letni okres restrukturyzacji górnictwa.

W ostatnich tygodniach nasiliły się protesty górników, o czym informujemy na bieżąco. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kompanii Węglowej. Spośród jej 14 kopalń tylko trzy są rentowne. Resort gospodarki podaje, że w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła prawie 800mln zł.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/zjada-pod-ziemie-zajrza-w-dokumenty-nik-szykuje-sie-do-calosciowej-kontroli-gornictwa,474064.html

Udostępnij

Budowę prywatnych więzień planuje spółka AMG Finanse

Gospodarka amg finanse partnerstwo publiczno-prywatne polska prywatne więzienie Stany Zjednoczone USA wielka brytania więzienie

więzienia świadczyłyby usługi wymiarowi sprawiedliwości. W Polsce więzienia są przepełnione, a na odbycie kar czeka 0koło 30 tysięcy skazanych, dla których zabrakło miejsc. O planach tych pisze ‚Puls Biznesu” i „Biztok.pl”.
Spółka AMG Finanse zamierza budować więzienia w systemie partnerstwa publiczo-prywatnego razem z samorządami, dlatego firma zdecydowała się czekać do zakończenia wyborów samorządowych. Koszt zbudowania więzienia dla 300 osadzonych wyniósłby od 30 do 40 mln złotych. Stawka, którą budżet państwa płaciłby za jednego osadzonego w takich więzieniach byłaby niższa od obecnych kosztów utrzymania, zapewnia prezes AMG Finanse Tomasz Kopiec.
Prywatne więzienia istnieją w USA od 1948 roku. W Wielkiej Brytanii w takich więzieniach przebywa już około 10 proc. skazanych. Nadzór penitencjarny nad prywatnymi zakładami karnymi sprawuje państwo, które określa warunki osadzania więźniów i pilnuje ich przestrzegania.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/chca-budowac-prywatne-wiezienie-w-polsce_a17935

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/chca-budowac-prywatne-wiezienie-w-polsce_a17935