Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Gady mogą uczyć się od siebie przez naśladownictwo

Nauka i Technologie

Do wzajemnej nauki przez naśladownictwo są zdolne niektóre gady, stwierdzili badacze z Austrii, Węgier i Wielkiej Brytanii, a nie tylko ludzie i szympansy, jak dotąd sądzili etolodzy.

Naukowcy zwrócili przy tym uwagę na różnice pomiędzy emulacją i imitacją. W pierwszym przypadku zwierzę po prostu kopiuje ruchy innego bez zrozumienia ich celu, na przykład papuga naśladuje mowę ludzi. W drugim przypadku kopiowaniu różnych czynności towarzyszy zrozumienie, co z nich wynika. Przykładem tego jest eksperyment, w którym agamy brodate – australijskie jaszczurki – obserwowały osobnika nauczonego otwierania skrytki kryjącej posiłek, a potem same otwierały skrytkę, kiedy były głodne.

Autorka badania, dr Anna Wilkinson z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii stwierdziła: „Okazuje się, że agama jest zdolna do społecznego uczenia się, którego nie można wyjaśnić za pomocą prostych mechanizmów. (…) Gady i ssaki ewoluowały od wspólnego przodka, a szukanie podobieństw i różnic w ich zachowaniu pomaga lepiej zrozumieć ewolucję zdolności poznawczych”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/gady-ucza-sie-od-siebie,120,0,1630840.html

Udostępnij

Ciemna plama widoczna na Księżycu to dzieło wulkanu

Nauka i Technologie Aktywność wulkaniczna Anomalie grawitacyjne Eksploracja Kosmosu GRAIL Grawitacja kosmos Meteoryt NASA Ocean Burz Planetoida satelita Sonda kosmiczna wulkan

Ocean Burz to wielkie pole zastygłej lawy widoczne jako ciemna plama na tarczy Księżyca. Jego powstanie nie jest skutkiem uderzenia meteorytu, ale wynikiem aktywności księżycowego wulkanu.

Dotychczasowe teorie tłumaczą powstanie takich obszarów upadkami planetoid, jednak wykryty przez sondy GRAIL kształt anomalii grawitacyjnych nad Oceanem Burz wskazuje, że jego pochodzenie jest inne. Anomalie układają się nie w kształt koła, ale prostokąta, co wskazuje na wewnętrzne przyczyny ich powstania.

Ocean Burz powstał prawdopodobnie dlatego, że jego teren obfituje w zwiększoną ilość uranu, toru i potasu, a wydzielane przez nie ciepło sprawiło, że zastygał wolniej od pozostałych rejonów Księżyca. W konsekwencji na jego granicach powstały szczeliny, przez które księżycowa lawa mogła wydostać się na powierzchnię, tworząc ciemniejszy, dobrze widoczny z Ziemi obszar.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-to-wulkan-stworzyl-ocean-burz-na-ksiezycu,nId,1529012

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-to-wulkan-stworzyl-ocean-burz-na-ksiezycu,nId,1529012