Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Słowacja dostała od Rosji połowę gazu

Europa

Niższe dostawy odnotowano w nocy z wtorku na środę. Gazprom na razie nie komentuje doniesień z Bratysławy.
Rosja ogranicza dostawy gazu do Europy Środkowej żeby zablokować import tego surowca z Unii Europejskiej na Ukrainę. Od połowy czerwca Gazprom całkowicie zakręcił kurek z gazem dla Ukrainy, więc nasz wschodni sąsiad może importować gaz już tylko z UE.

W połowie września Gazprom dostarczał do Polski o prawie połowę mniej gazu niż przewidywała umowa. Wtedy już zmniejszyły się dostawy również na Słowację. We wrześniu eksport gazu z Rosji spadł o 24 proc. liczone rok do roku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16737884,Gazprom_tnie_dostawy_dla_Slowacji__W_tle_wojna_Rosji.html#BoxBizTxt

Udostępnij

Donieck: rakieta trafiła w szkołę, druga w mikrobus

Europa komitet śledczy federacji rosyjskiej ludobójstwo osoby cywilne ostrzał ostrzał rakietowy rosja separatyści ukraina

zginęło 10 cywilnych osób, dzieci wśród ofiar nie było. Dziś w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, o miesiąc opóźnionego w wyniku wojny, około godziny 10:00 czasu miejscowego (9:00 czasu polskiego) rakieta eksplodowała kilka metrów od szkolnego budynku w Doniecku. W szkole było 70 uczniów i 28 nauczycieli. Wybuch zabił 4 osoby i ranił 8. Chwilę później druga rakieta uderzyła w miejski mikrobus z pasażerami i eksplodowała. Zginęło 6 osób, jedna została ranna.
Według przedstawicieli donieckiej administracji obwodowej, która chroniła się przed rosyjskimi separatystami w Mariupolu i tam urzęduje, atak rakietowy przeprowadzili separatyści.
Wczoraj w trafionym przez czołg transporterze opancerzonym zginęło 7 ukraińskich żołnierzy. W poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej – podporządkowany bezpośrednio prezydentowi Rosji organ o uprawnieniach policji i prokuratury – oznajmił o rozpoczęciu śledztwa w sprawie ludobójstwa, którego mieli się dopuścić przedstawiciele Ukrainy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17069538/ostrzal-rakietowy-szkoly-i-marszrutki-10-ofiar-w-doniecku

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17069538/ostrzal-rakietowy-szkoly-i-marszrutki-10-ofiar-w-doniecku