Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ciemna plama widoczna na Księżycu to dzieło wulkanu

Nauka i Technologie

Ocean Burz to wielkie pole zastygłej lawy widoczne jako ciemna plama na tarczy Księżyca. Jego powstanie nie jest skutkiem uderzenia meteorytu, ale wynikiem aktywności księżycowego wulkanu.

Dotychczasowe teorie tłumaczą powstanie takich obszarów upadkami planetoid, jednak wykryty przez sondy GRAIL kształt anomalii grawitacyjnych nad Oceanem Burz wskazuje, że jego pochodzenie jest inne. Anomalie układają się nie w kształt koła, ale prostokąta, co wskazuje na wewnętrzne przyczyny ich powstania.

Ocean Burz powstał prawdopodobnie dlatego, że jego teren obfituje w zwiększoną ilość uranu, toru i potasu, a wydzielane przez nie ciepło sprawiło, że zastygał wolniej od pozostałych rejonów Księżyca. W konsekwencji na jego granicach powstały szczeliny, przez które księżycowa lawa mogła wydostać się na powierzchnię, tworząc ciemniejszy, dobrze widoczny z Ziemi obszar.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-to-wulkan-stworzyl-ocean-burz-na-ksiezycu,nId,1529012

Udostępnij

Telefony Lenovo przesyłają dane bez zgody użytkownika

Nauka i Technologie bezpieczeństwo chiny dane osobowe Inwigilacja Lenovo Poufność danych prywatność smartfon smartfony

Smartfony chińskiej firmy Lenovo kontaktują się z centralą i przesyłają do niej dane nawet wówczas, gdy użytkownik zaznaczy, że nie życzy sobie wysyłania dokądkolwiek informacji na jego temat.
Chiński telefon wysyła m.in. informacje dotyczące uruchomienia telefonu, instalowanych i deinstalowanych aplikacji, wyszukiwania aplikacji, modyfikacji wyglądu pulpitu czy zmiany tapety.
Nie jest to pierwsze naruszenie prywatności przez tę firmę. Kilka miesięcy temu użytkownik telefonu Lenovo ustalił, że z centralą firmy kontaktują się również aplikacje odpowiedzialne za kontakty, wybieranie numerów, a nawet za zarządzanie poborem energii.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/telefony-lenovo-dzwonia-do-centrali-czy-tego-chcesz-czy-nie/

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/telefony-lenovo-dzwonia-do-centrali-czy-tego-chcesz-czy-nie/