Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Spadek odsetka mobilnych internautów w Polsce

Nauka i Technologie

Po raz pierwszy od 2010 roku spadł odsetek polskich internautów korzystających z urządzeń mobilnych w ujęciu miesiąc do miesiąca. We wrześniu 2014 odsetek internautów mobilnych wynosił 10,89%, podczas gdy w sierpniu 2014 było to 12,05%, wynika z najnowszego raportu Gemiusa. Spadek jest prawdopodobnie chwilowy, ponieważ licząc rok do roku nadal następuje szybki wzrost – we wrześniu 2013 7,33% odwiedzin na stronach odbywało się z urządzeń mobilnych.

Największą popularnością na urządzeniach mobilnych cieszą się serwisy informacyjne.

Oprócz zwykłego przeglądania stron, 30% internautów robi zakupy przez internet na urządzeniu mobilnym (na komputerach 68%), a 12% płaci za zakupy korzystając z bankowości internetowej lub operatorów płatności takich jak np. Dotpay (5%). Najchętniej kupowane produkty to odzież i obuwie (61%). Wszystkie liczby dotyczące płatności wzrosły dwukrotnie rok do roku.

Badanie gemiusTraffic uznawane jest za najbardziej wiarygodne w polskojęzycznym Internecie, gdyż oparte jest na danych pochodzących od właścicieli stron, a nie na danych statystycznych. Odsetek mobilnych internautów wyznaczany jest jako procentowy udział odsłon wykonywanych z komputerów w stosunku do procentowego udziału odsłon dokonywanych z innych urządzeń. Badanie użytkowników mobilnych prowadzone jest od maja 2010 roku, kiedy to odsetek internautów mobilnych wynosił 0,64%. Oznacza to prawie dwudziestokrotny wzrost w ciągu mniej niż czterech lat.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://ranking.pl/pl/rankings/pc-vs-nonpc.html

Udostępnij

Topnienie lodowców może przyspieszyć na wiele wieków

Nauka i Technologie efekt cieplarniany Glacjologia klimat Lodowce Ocieplenie klimatu Poziom mórz Topnienie lodowców woda Zlodowacenie

„Kiedy topnienie pokrywy lodowej i wzrost poziomu morza wreszcie ruszyło – później nieustająco, przez wiele wieków przyspieszało” – stwierdził prof. Eelco Rohling z University of Southampton. Prowadzone przez niego badania mają na celu wyjaśnienie, jak w ciągu ostatnich 500 tys. lat zmieniała się pokrywa lodowa Ziemi i związany z nią poziom mórz i oceanów.

Zdaniem profesora naukowcy po raz pierwszy dysponują danymi wystarczającymi, żeby ocenić procesy związane z topieniem się wielkich mas lodu i wahaniami poziomu mórz. Zebrane dane wskazują, że proces topnienia lodowców jest długotrwały, z czasem przybiera na sile i może trwać nawet około 1100 lat.

Badacze wskazują, że zapoczątkowane 150 lat temu ocieplenie klimatu prowadzi do coraz szybszego ubytku lodu na Grenlandii i w Antarktyce, a rozpoczęty proces może okazać się w ciągu najbliższych wieków nieodwracalny.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=11&s=depesza&dz=&dep=300080&kat=NAUKA&_CheckSum=210654830

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=11&s=depesza&dz=&dep=300080&kat=NAUKA&_CheckSum=210654830