Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Właściciel nie wskaże kierowcy? Będzie ukarany

Polska

Straż miejska może składać do sądu wniosek o ukaranie właściciela pojazdu sfotografowanego przez fotoradar w trakcie przekraczania dozwolonej prędkości, jeśli ten odmówi poinformowania, kto kierował, zdecydował Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie siedmiu sędziów
Dotąd przepisy w tej kwestii nie były jasne, w rezultacie straż miejska zwracała się do policji, a ta dopiero do sądu. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, karze grzywny podlega właściciel pojazdu, który „wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie”. Kontrowersje budziła kwestia, czy straż miejska jest „uprawnionym organem”. W rezultacie do Sądu Najwyższego trafiały wnioski o kasacje wyroków sądów niższej instancji orzekających kary dla właścicieli na wniosek straży. Dzisiejsza uchwała SN ma moc zasady prawnej, zobowiązuje do jej przestrzegania inne składy Sądu Najwyższego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1246247,Wlasciciel-auta-nie-wskazal-kierowcy-Sad-Najwyzszy-straz-miejska-moze-oskarzac

Udostępnij

MON planuje wprowadzenie ochotniczej służby wojskowej

Polska gen. Bogusław Pacek Gen. Waldemar Skrzypczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON slużba ochotnicza wojsko polskie

dla młodzieży gotowej bezinteresownie bronić Polski. Mówili o tym wczoraj generałowie Bogusław Pacek i Waldemar Skrzypczak w telewizyjnym programie „Dziś wieczorem”, Generałowie przywołali przykład Bundeswehry, która według ostatnich doniesień poważnie obniżyła możliwości bojowe i opinie amerykańskich generałów, zdaniem których NATO nie będzie w stanie zorganizować sił szybkiego reagowania, nazwanych szpicą na ostatnim szczycie NATO w Newport.
W opinii polskich generałów ochotniczy pobór do wojska poważnie wzmocni siły obronne Polski. Według nieoficjalnych doniesień Ministerstwo Obrony Narodowej ma jeszcze dziś zająć się tą sprawą.
– Mogę ujawnić po mojej rozmowie z wicepremierem Siemoniakiem, że resort obrony podejmie wyzwanie i będą prowadzone prace w celu zagospodarowania młodzieży, która wie, co to znaczy obrona Polski – powiedział gen. Pacek.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17041137/gen-pacek-mon-zajmie-sie-mlodzieza-gotowa-do-obrony-polski

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17041137/gen-pacek-mon-zajmie-sie-mlodzieza-gotowa-do-obrony-polski