Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kurkuma może pomóc w leczeniu choroby Alzheimera

Nauka i Technologie

Popularna przyprawa może pomóc w leczeniu skutków choroby Alzheimera czy udarów mózgu. Niemieccy badacze z Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich dowiedli, że występujący w kurkumie tumeron wspomaga rozwój nerwowych komórek macierzystych.

Badania, prowadzone z wykorzystaniem szczurów polegały na wstrzykiwaniu im dużych dawek tumeronu i skanowaniu mózgów gryzoni za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że duże stężenie tumeronu sprzyja wzrostowi komórek macierzystych, które mogą się przekształcić w dowolne inne, występujące w mózgu.

Zdaniem badaczy, w przyszłości będzie można wykorzystać tumeron do leczenia choroby Alzheimera czy udaru mózgu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/kurkuma-wspomaga-naprawe-mozgu-newsweek-pl,artykuly,348800,1.html

Udostępnij

Spadek odsetka mobilnych internautów w Polsce

Nauka i Technologie gemius Internet płatności mobilne

Po raz pierwszy od 2010 roku spadł odsetek polskich internautów korzystających z urządzeń mobilnych w ujęciu miesiąc do miesiąca. We wrześniu 2014 odsetek internautów mobilnych wynosił 10,89%, podczas gdy w sierpniu 2014 było to 12,05%, wynika z najnowszego raportu Gemiusa. Spadek jest prawdopodobnie chwilowy, ponieważ licząc rok do roku nadal następuje szybki wzrost – we wrześniu 2013 7,33% odwiedzin na stronach odbywało się z urządzeń mobilnych.

Największą popularnością na urządzeniach mobilnych cieszą się serwisy informacyjne.

Oprócz zwykłego przeglądania stron, 30% internautów robi zakupy przez internet na urządzeniu mobilnym (na komputerach 68%), a 12% płaci za zakupy korzystając z bankowości internetowej lub operatorów płatności takich jak np. Dotpay (5%). Najchętniej kupowane produkty to odzież i obuwie (61%). Wszystkie liczby dotyczące płatności wzrosły dwukrotnie rok do roku.

Badanie gemiusTraffic uznawane jest za najbardziej wiarygodne w polskojęzycznym Internecie, gdyż oparte jest na danych pochodzących od właścicieli stron, a nie na danych statystycznych. Odsetek mobilnych internautów wyznaczany jest jako procentowy udział odsłon wykonywanych z komputerów w stosunku do procentowego udziału odsłon dokonywanych z innych urządzeń. Badanie użytkowników mobilnych prowadzone jest od maja 2010 roku, kiedy to odsetek internautów mobilnych wynosił 0,64%. Oznacza to prawie dwudziestokrotny wzrost w ciągu mniej niż czterech lat.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://ranking.pl/pl/rankings/pc-vs-nonpc.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://ranking.pl/pl/rankings/pc-vs-nonpc.html