Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Demonstracje w Hongkongu: władze wycofały policję

Świat

Nie ustają demonstracje w Hongkongu, demonstranci zablokowali dzielnicę finansową i główne ulice. Próby rozproszenia demonstracji okazały się bezskuteczne, wczoraj policja została wycofana z ulic miasta. Władze apelują o zakończenie protestów. Szef rządu Leung Chun-ying zdementował pogłoski, że prosił chińską armię o pomoc w przywróceniu porządku w mieście.
Protesty, głównie studentów i wykładowców akademickich, rozpoczęły się przed tygodniem. Demonstranci protestują także przeciwko narzuconym przez Pekin zasadom wyboru szefa lokalnej administracji w 2017 r. Wtedy po raz pierwszy mają odbyć się powszechne wybory władz miasta, ale kandydatów mają zatwierdzić władze w Pekinie.
Hongkong w 1997 r. został zwrócony Chinom przez Wielką Brytanię. Władze chińskie obiecywały wówczas autonomię, ale od tego czasu Pekin coraz mocniej ogranicza swobody.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/uliczne-starcia-i-blokada-dzielnicy-finansowej-wladze-hongkongu-wycofuja-policje,472654.html

Udostępnij

Ponad 3 tysiące osób zmarło na gorączkę krwotoczną

Świat afryka zachodnia ebola gwinea liberia sierra leone światowa organizacja zdrowia szczepionka WHO ZMapp

wywołaną wirusem Ebola. Zakażonych wirusem zostało ponad 6,5 tysiąca ludzi, poinformowała dziś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Najgorsza sytuacja panuje w Liberii, w której zmarło 1800 osób spośród 3500 zakażonych. W Gwinei, w której epidemia się zaczęła zaraziło się ponad 1000 osób, a zmarło 648, w Sierra Leone zachorowało ponad 2 tys. ludzi, 600 zmarło.
Wśród zarażonych Ebolą jest 375 pracowników służby zdrowia, zmarło spośród nich 211 osób.
W leczeniu gorączki krwotocznej stosowane są dwie niesprawdzone terapie: przetaczanie krwi osób odpornych na zakażenie i stosowanie nieprzebadanego klinicznie preparatu o nazwie ZMapp.
Badania kliniczne nad dwoma szczepionkami wciąż trwają, ale będą one gotowe najwcześniej w listopadzie, a najprawdopodobniej w grudniu. Nasila się za to międzynarodowa pomoc krajom dotkniętym epidemią.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1244519,Liczba-ofiar-smiertelnych-epidemii-Eboli-przekroczyla-3-tysiace

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1244519,Liczba-ofiar-smiertelnych-epidemii-Eboli-przekroczyla-3-tysiace