Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Politycy Frontu Narodowego weszli do Senatu Francji

Europa

po raz pierwszy w historii. Francuscy socjaliści oraz partie lewicowe nie mają już większości. Wstępne wyniki wyborów do Senatu jednoznacznie pokazują, że partie prawicowe dostały co najmniej 20 mandatów, którymi wcześniej dysponowali socjaliści. Do wczorajszych wyborów socjaliści dysponowali przewagą sześciu mandatów. Front Narodowy Marine Le Pen zdobył mandaty w Marsylii i Frejus na południu Francji, dotąd partia w Senacie nie była reprezentowana.
Wybory dotyczyły połowy z 348 mandatów w Senacie. Francuskie wybory do senatu nie są powszechne, głosują politycy samorządowi.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/470968,wybory-uzupelniajace-do-senatu-we-francji-sukces-frontu-narodowego.html

Udostępnij

„Der Spiegel”: NATO nie wywiążę się z gwarancji

Europa Bazy NATO w Polsce nato szczyt nato szpica

Niemiecki tygodnik zebrał zdania na ten temat wyrażane przez wyższych oficerów NATO w czasie narad i spotkań. Szczególnie silną krytykę budzą postanowienia postanowienia dotyczące sił natychmiastowego reagowania, zwanych „szpicą”. Miałyby one liczyć kilka tysięcy żołnierzy i być gotowe do akcji w ciągu najwyżej dwóch dni. Zdaniem generała Martina Dempseya reprezentującego USA na naradzie szefów sztabów państw NATO w Wilnie przed tygodniem tego zobowiązania po prosu nie da się wykonać.
Efektywnością „szpicy” są zainteresowane przede wszystkim Polska i kraje bałtyckie, które obawiają się rosyjskiej agresji. Utworzenie „szpicy” uchwalone na szczycie NATO w walijskim Newport było kompromisowym rozwiązaniem między znacznie dalej idącymi żądaniami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii a dążeniem zachodnich państw NATO do niezaostrzania stosunków z Rosją. Państwa graniczące z Rosją domagały się utworzenia międzynarodowych baz NATO na swoim terytorium.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nato-niewiele-moze-sojusz-moze-miec-problem-z-gwarancjami-wo,nId,1527074

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nato-niewiele-moze-sojusz-moze-miec-problem-z-gwarancjami-wo,nId,1527074