Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Politycy Frontu Narodowego weszli do Senatu Francji

Europa

po raz pierwszy w historii. Francuscy socjaliści oraz partie lewicowe nie mają już większości. Wstępne wyniki wyborów do Senatu jednoznacznie pokazują, że partie prawicowe dostały co najmniej 20 mandatów, którymi wcześniej dysponowali socjaliści. Do wczorajszych wyborów socjaliści dysponowali przewagą sześciu mandatów. Front Narodowy Marine Le Pen zdobył mandaty w Marsylii i Frejus na południu Francji, dotąd partia w Senacie nie była reprezentowana.
Wybory dotyczyły połowy z 348 mandatów w Senacie. Francuskie wybory do senatu nie są powszechne, głosują politycy samorządowi.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/470968,wybory-uzupelniajace-do-senatu-we-francji-sukces-frontu-narodowego.html

Udostępnij

„Der Spiegel”: NATO nie wywiążę się z gwarancji

Europa Bazy NATO w Polsce nato szczyt nato szpica

Niemiecki tygodnik zebrał zdania na ten temat wyrażane przez wyższych oficerów NATO w czasie narad i spotkań. Szczególnie silną krytykę budzą postanowienia postanowienia dotyczące sił natychmiastowego reagowania, zwanych „szpicą”. Miałyby one liczyć kilka tysięcy żołnierzy i być gotowe do akcji w ciągu najwyżej dwóch dni. Zdaniem generała Martina Dempseya reprezentującego USA na naradzie szefów sztabów państw NATO w Wilnie przed tygodniem tego zobowiązania po prosu nie da się wykonać.
Efektywnością „szpicy” są zainteresowane przede wszystkim Polska i kraje bałtyckie, które obawiają się rosyjskiej agresji. Utworzenie „szpicy” uchwalone na szczycie NATO w walijskim Newport było kompromisowym rozwiązaniem między znacznie dalej idącymi żądaniami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii a dążeniem zachodnich państw NATO do niezaostrzania stosunków z Rosją. Państwa graniczące z Rosją domagały się utworzenia międzynarodowych baz NATO na swoim terytorium.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nato-niewiele-moze-sojusz-moze-miec-problem-z-gwarancjami-wo,nId,1527074

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nato-niewiele-moze-sojusz-moze-miec-problem-z-gwarancjami-wo,nId,1527074