Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Podział spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR)

Gospodarka

Spółkę PIR media przedstawiały jako utworzoną z inicjatywy premiera Donalda Tuska. Miała rozwijać polską gospodarkę. Teraz ma zostać podzielona na dwie firmy PIR Management i PIR Kapitał i dostać dodatkowe fundusze.
Według nieoficjalnych informacji o podziale zdecydowały względy wizerunkowe, bo to tę spółkę właśnie jednoznacznie krytycznie i bardzo dosadnie ocenił w podsłuchanej rozmowie ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, mówiąc o „…kamieni kupie”.
Są też poważniejsze powody; Ministerstwo Skarbu zarzuca Polskim Inwestycjom Rozwojowym brak efektów. Niedawno z tej właśnie przyczyny ze stanowiska prezesa PIR został odwołany Mariusz Grendowicz, choć oficjalnie żadnych powodów dymisji ministerstwo nie podało.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wprost.pl/ar/471474/PIR-czyli-kamieni-kupa-zniknie/

Udostępnij

Sekretarz handlu USA i delegacja Rady ds. Eksportu (PEC)

Gospodarka eksport import inwestycje PEC Penny Pritzker Rada ds. Eksportu Sekretarz handlu USA

przyjeżdżają jutro do Polski. PEC składa się z szefów największych amerykańskich spółek, organizacja doradza prezydentowi USA w sprawach gospodarczych. Amerykańska delegacja kierowana przez Penny Pritzker ma „badać możliwości zwiększenia wymiany handlowej i liczby inwestycji” pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, napisała w oficjalnym komunikacie ambasada USA w Warszawie.
USA jest 8 partnerem Polski według rankingu importerów i 12 pod względem eksportu. W 2013 r. głównymi towarami eksportowanymi i i importowanymi były silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe i turbiny gazowe
W rankingu zagranicznych inwestorów USA zajmują 8 miejsce. Według danych NBP amerykańskie inwestycje w Polsce w 2012 roku warte były 10,7 mld dolarów, a rok wcześniej – 9,6 mld dol.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/szefowie-najwiekszych-amerykanskich-firm-jutro-w-polsce-beda-rozmawiac-o-polskich-jablkach-i-handlu,472502.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/szefowie-najwiekszych-amerykanskich-firm-jutro-w-polsce-beda-rozmawiac-o-polskich-jablkach-i-handlu,472502.html