Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Woda pitna występuje również pod dnem oceanów

Nauka i Technologie

ogromne zbiorniki pitnej wody poniżej dna oceanów pod szelfem kontynentalnym Australii, Chin oraz obu Ameryk odkryli australijscy naukowcy. Jej zasoby szacowane są na stokrotnie większe od tego, co cała ludzkość zużyła w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat.

Odkryte zasoby wody powstały, gdy zagłębienia terenu były wypełniane wodą pochodzącą z opadów, a następnie przykryte przez dna obecnych mórz i oceanów. Choć pochodząca z takich zbiorników woda może być nieznacznie zanieczyszczona różnymi związkami mineralnymi, to jej wydobycie i ewentualne oczyszczenie jest bardziej opłacalne od np. odsalania wody morskiej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20515/zyciodajny-plyn-pod-dnem-oceanow

Udostępnij

Ziemska woda pochodzi z Kosmosu. Jest starsza od Słońca

Nauka i Technologie Deuter Dysk protoplanetarny Eksploracja Kosmosu kosmos Przestrzeń międzygwiezdna słońce Układ planetarny woda Wodór Ziemia Życie

Część wody, która znajduje się na Ziemi pochodzi z przestrzeni kosmicznej i powstała wcześniej, niż nasze Słońce. Do takich wniosków doszli badacze z z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Jedna z teorii zakłada, że woda pojawiła się na Ziemi w wyniku uderzenia przenoszącej ją asteroidy lub za sprawą komety.

Naukowcy oparli swoje wnioski na analizie zawartości w wodzie wodoru i deuteru – stabilnego izotopu wodoru, który powstaje w niskiej temperaturze i w wyniku działania promieniowania jonizującego. Warunki spełniające te założenia występują w przestrzeni międzygwiezdnej.

Badania były możliwe dzięki opracowaniu komputerowego modelu dysku protoplanetarnego, czyli pyłów i gazów, z których powstają planety. Model wskazuje, że na powstających planetach nie ma warunków do powstania deuteru, który musi pochodzić z lodu, znajdującego się w przestrzeni kosmicznej. Uzyskane wyniki dowodzą, że woda powinna występować również w innych systemach planetarnych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/woda-starsza-od-slonca-na-ziemie-trafila-z-kosmosu,143811,1,0.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/woda-starsza-od-slonca-na-ziemie-trafila-z-kosmosu,143811,1,0.html