Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Informatyka, prawo, zarządzanie, budownictwo

Polska

oraz mechanika i budowa maszyn to najpopularniejsze kierunki studiów wybierane w tym roku. Najpopularniejszą wśród maturzystów uczelnią jest Politechnika Warszawska, a na niej najbardziej obleganym kierunkiem jest architektura. Największa konkurencja – aż 21 kandydatów na jedno miejsce – jest na mechanice i budowie maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Po 19 kandydatów przypada na jedno miejsce na inżynierii biomedycznej oraz gospodarce przestrzennej.
O przyjęciu na te kierunki, na które liczba kandydatów przeważa nad liczbą miejsc, decyduje konkurs świadectw. Kandydaci mogą składać dokumenty na 5 kierunków.
Rekrutacja trwa już od czerwca, ale rządowy portal internetowy, który ma pomóc absolwentom w wyborze uczelni i kierunku studiów, wybierzstudia.nauka.gov.pl, ma ruszyć we wtorek.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/824990,jakie-kierunki-wybierali-kandydaci-na-studia-uczelnie-techniczne-bija-rekordy-popularnosci.html

Udostępnij

Porozumienie ze strajkującymi górnikami zostało zawarte

Polska Górnicy. Kazimierz-Kuliusz kopalnia porozumienie strajk straty zagłębie dąbrowskie zaległe wynagrodzenia zamknięcie kopalni

około 3 w nocy po prawie 11 godzinach negocjacji. W myśl porozumienia, kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie nadal działać, ale nie pod zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego a Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która dofinansuje ko0palnię kwotą 100 mln zł. Kończenie działalności kopalni odbywać się będzie stopniowo, a po jej ustaniu, górnicy znajdą zatrudnienie w innych kopalniach. Porozumienie gwarantuje też górnikom wypłatę zaległych wynagrodzeń i prawo do wykupienia na własność zakładowych mieszkań.
Rozmowy odbywały się się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Ze związkowcami negocjowali przedstawiciele resortu gospodarki, kancelarii premiera i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).
Jak pisaliśmy, strajk górników ostatniej kopalni węgla w Zagłębiu Dąbrowskim od środy do piątku odbywał się pod ziemią, w piątek górnicy wyjechali na powierzchnię, ale protestu nie przerwali.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-podpisano-porozumienie-ws-kopalni-kazimierz-juliusz,nId,1527018#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-podpisano-porozumienie-ws-kopalni-kazimierz-juliusz,nId,1527018#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox