Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ziemska woda pochodzi z Kosmosu. Jest starsza od Słońca

Nauka i Technologie

Część wody, która znajduje się na Ziemi pochodzi z przestrzeni kosmicznej i powstała wcześniej, niż nasze Słońce. Do takich wniosków doszli badacze z z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Jedna z teorii zakłada, że woda pojawiła się na Ziemi w wyniku uderzenia przenoszącej ją asteroidy lub za sprawą komety.

Naukowcy oparli swoje wnioski na analizie zawartości w wodzie wodoru i deuteru – stabilnego izotopu wodoru, który powstaje w niskiej temperaturze i w wyniku działania promieniowania jonizującego. Warunki spełniające te założenia występują w przestrzeni międzygwiezdnej.

Badania były możliwe dzięki opracowaniu komputerowego modelu dysku protoplanetarnego, czyli pyłów i gazów, z których powstają planety. Model wskazuje, że na powstających planetach nie ma warunków do powstania deuteru, który musi pochodzić z lodu, znajdującego się w przestrzeni kosmicznej. Uzyskane wyniki dowodzą, że woda powinna występować również w innych systemach planetarnych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/woda-starsza-od-slonca-na-ziemie-trafila-z-kosmosu,143811,1,0.html

Udostępnij

Kultura naszych odległych przodków powstała przy ognisku

Nauka i Technologie antropologia Buszmeni cywilizacja historia Kultura Ludzie Ogień Ognisko

Umiejętność rozpalania ognisk przyspieszyła ewolucję ludzkiej kultury. Do takich wniosków doszła Polly Wiessner, profesor antropologii z University of Utah. Panowanie nad ogniem dało ludziom nie tylko narzędzie do obróbki cieplnej pokarmu i różnych sprzętów, ale także zmieniło rytm dobowy, wydłużając dzień.

Aby odtworzyć ewolucję kultury ludzi, prof. Wiessner przeanalizowała zwyczaje Buszmenów, żyjących z polowania i zbieractwa podobnie, jak żyli nasi przodkowie. Okazało się, że rozmowy prowadzone w ciągu dnia dotyczą przede wszystkim bieżących spraw bytowych i relacji. Dopiero po zapadnięciu zmroku, przy ognisku, Buszmeni rozmawiają o obyczajowości, przeszłości i mitach.

Zdaniem badaczki to właśnie przy ognisku narodziła się zdolność ludzi do tworzenia i podtrzymywania więzi również poza własną grupą. „To właśnie ta zdolność pomogła ludziom skolonizować planetę, pozwalając im budować sieci wzajemnego wsparcia. jej wyrazem jest nasza współczesna skłonność do budowy sieci społecznych” – stwierdza prof. Wiessner.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/nasza-kultura-rozwijala-sie-przy-ognisku,239,0,1623023.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/nasza-kultura-rozwijala-sie-przy-ognisku,239,0,1623023.html