Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Charków: marsz zorganizowany przez prorosyjskich aktywistów

Europa

został wczoraj zablokowany przez policję, a wcześniej zakazany przez sąd. Przed marszem w Charkowie pojawiły się plakaty zachęcające od udziału w „Marszu pokoju”, niektóre ozdobione barwami Charkowskiej Republiki Ludowej, która miała być proklamowana na wzór Donieckiej i Ługańskiej.
Po decyzji sądu ukraińskie siły bezpieczeństwa ogłaszały, że udział w marszu jest łamaniem prawa i ostrzegały, że policja nie dopuści do niego. Mimo ostrzeżeń, według ukraińskich źródeł rządowych kilkadziesiąt osób przyszło na miejsce zbiórki, policja zatrzymała około 20 spośród nich. Według źródeł powiązanych z separatystami zamiast marszu odbył się wiec, w którym wzięło udział około 400 osób.
Charkowscy separatyści proklamowali powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej 7 kwietnia, w tym samym czasie, w którym ogłosili utworzenie republik Donieckiej i Ługańskiej. Próba nie powiodła się bo bardzo zdecydowanie wkroczyły ukraińskie siły bezpieczeństwa, Podobne, również nieudane próby odbyły się też wiosną w Odessie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1244258,Marsz-pokoju-w-Charkowie-zakazany-Sa-zatrzymani-

Udostępnij

Dekret o referendum niepodległościowym Katalonii

Europa autonomia hiszpania katalonia referendum niepodległościowe

podpisał dziś szef autonomicznego samorządu Artur Mas. Referendum ma się odbyć 9 listopada, a pytania mają otworzyć możliwość uzyskania niepodległości przez 4 prowincje katalońskie. Rząd Hiszpanii od razu zapowiedział, że w poniedziałek 29 września skieruje do Sądu Konstytucyjnego wniosek o uchylenie dekretu jako niezgodnego z ustawą zasadniczą.

Nawet jeśli referendum zostanie przeprowadzone i wygrają zwolennicy odłączenia się Katalonii od Hiszpanii, nie będzie to wiążące. Rząd w Madrycie odmawia Katalończykom prawa do niepodległości.

Tendencje do oddzielenia się od Hiszpanii zaczęły się w Katalonii jeszcze w XIX wieku. Po śmierci gen. Franco w roku 1975 i uchwaleniu nowej konstytucji w roku 1978, Katalonia odzyskała autonomię kulturalną i polityczną, pozostając jednak częścią Hiszpanii. Od tej pory narastają tam tendencje separatystyczne. Katalończycy podkreślają swoją odrębność i uważają, ze Hiszpania bierze od nich więcej niż im daje.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/szkocki-efekt-w-katalonii-czyli-referendum-9-listopada,472292,s.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/szkocki-efekt-w-katalonii-czyli-referendum-9-listopada,472292,s.html