Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Charków: marsz zorganizowany przez prorosyjskich aktywistów

Europa

został wczoraj zablokowany przez policję, a wcześniej zakazany przez sąd. Przed marszem w Charkowie pojawiły się plakaty zachęcające od udziału w „Marszu pokoju”, niektóre ozdobione barwami Charkowskiej Republiki Ludowej, która miała być proklamowana na wzór Donieckiej i Ługańskiej.
Po decyzji sądu ukraińskie siły bezpieczeństwa ogłaszały, że udział w marszu jest łamaniem prawa i ostrzegały, że policja nie dopuści do niego. Mimo ostrzeżeń, według ukraińskich źródeł rządowych kilkadziesiąt osób przyszło na miejsce zbiórki, policja zatrzymała około 20 spośród nich. Według źródeł powiązanych z separatystami zamiast marszu odbył się wiec, w którym wzięło udział około 400 osób.
Charkowscy separatyści proklamowali powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej 7 kwietnia, w tym samym czasie, w którym ogłosili utworzenie republik Donieckiej i Ługańskiej. Próba nie powiodła się bo bardzo zdecydowanie wkroczyły ukraińskie siły bezpieczeństwa, Podobne, również nieudane próby odbyły się też wiosną w Odessie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1244258,Marsz-pokoju-w-Charkowie-zakazany-Sa-zatrzymani-

Udostępnij

Dekret o referendum niepodległościowym Katalonii

Europa autonomia hiszpania katalonia referendum niepodległościowe

podpisał dziś szef autonomicznego samorządu Artur Mas. Referendum ma się odbyć 9 listopada, a pytania mają otworzyć możliwość uzyskania niepodległości przez 4 prowincje katalońskie. Rząd Hiszpanii od razu zapowiedział, że w poniedziałek 29 września skieruje do Sądu Konstytucyjnego wniosek o uchylenie dekretu jako niezgodnego z ustawą zasadniczą.

Nawet jeśli referendum zostanie przeprowadzone i wygrają zwolennicy odłączenia się Katalonii od Hiszpanii, nie będzie to wiążące. Rząd w Madrycie odmawia Katalończykom prawa do niepodległości.

Tendencje do oddzielenia się od Hiszpanii zaczęły się w Katalonii jeszcze w XIX wieku. Po śmierci gen. Franco w roku 1975 i uchwaleniu nowej konstytucji w roku 1978, Katalonia odzyskała autonomię kulturalną i polityczną, pozostając jednak częścią Hiszpanii. Od tej pory narastają tam tendencje separatystyczne. Katalończycy podkreślają swoją odrębność i uważają, ze Hiszpania bierze od nich więcej niż im daje.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/szkocki-efekt-w-katalonii-czyli-referendum-9-listopada,472292,s.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/szkocki-efekt-w-katalonii-czyli-referendum-9-listopada,472292,s.html