Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Porozumienie ze strajkującymi górnikami zostało zawarte

Polska

około 3 w nocy po prawie 11 godzinach negocjacji. W myśl porozumienia, kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie nadal działać, ale nie pod zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego a Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która dofinansuje ko0palnię kwotą 100 mln zł. Kończenie działalności kopalni odbywać się będzie stopniowo, a po jej ustaniu, górnicy znajdą zatrudnienie w innych kopalniach. Porozumienie gwarantuje też górnikom wypłatę zaległych wynagrodzeń i prawo do wykupienia na własność zakładowych mieszkań.
Rozmowy odbywały się się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Ze związkowcami negocjowali przedstawiciele resortu gospodarki, kancelarii premiera i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).
Jak pisaliśmy, strajk górników ostatniej kopalni węgla w Zagłębiu Dąbrowskim od środy do piątku odbywał się pod ziemią, w piątek górnicy wyjechali na powierzchnię, ale protestu nie przerwali.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-podpisano-porozumienie-ws-kopalni-kazimierz-juliusz,nId,1527018#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Udostępnij

Górnicy wyjechali na powierzchnię, ale strajk trwa

Polska górnicy kazimierz-juliusz kopalnia strajk straty zagłębie dąbrowskie zaległe wynagrodzenia zamknięcie kopalni

150 górników strajkujących pod ziemią w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu wyjechało na powierzchnię. Strajk, jak pisaliśmy, zaczęło w środę 26 górników, potem przyłączali się kolejni.
Strajkujący zapowiedzieli, że protestu nie kończą i czekają na wynik rozmów górniczych związkowców z władzami Katowickiego Holdingu Węglowego. Wyjazd na powierzchnię był reakcją na wypłatę części zaległych wynagrodzeń oraz na odwołanie ze stanowiska prezesa Holdingu Romana Łoja.
Proklamując strajk górnicy żądali przedłużenia funkcjonowania swojej kopalni, która miała być zamknięta z końcem września z powodu wyczerpania się zasobów węgla, gwarancji pracy w innych kopalniach po zamknięciu Kazimierza-Juliusza, możliwości wykupienia na własność mieszkań należących do kopalni oraz wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Kopalnia Kazimierz-Juliusz przynosi już teraz straty.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przerwany-protest-w-sosnowcu-gornicy-czekaja-na-efekt-rozmow,nId,1526886#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przerwany-protest-w-sosnowcu-gornicy-czekaja-na-efekt-rozmow,nId,1526886#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox