Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Górnicy wyjechali na powierzchnię, ale strajk trwa

Polska

150 górników strajkujących pod ziemią w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu wyjechało na powierzchnię. Strajk, jak pisaliśmy, zaczęło w środę 26 górników, potem przyłączali się kolejni.
Strajkujący zapowiedzieli, że protestu nie kończą i czekają na wynik rozmów górniczych związkowców z władzami Katowickiego Holdingu Węglowego. Wyjazd na powierzchnię był reakcją na wypłatę części zaległych wynagrodzeń oraz na odwołanie ze stanowiska prezesa Holdingu Romana Łoja.
Proklamując strajk górnicy żądali przedłużenia funkcjonowania swojej kopalni, która miała być zamknięta z końcem września z powodu wyczerpania się zasobów węgla, gwarancji pracy w innych kopalniach po zamknięciu Kazimierza-Juliusza, możliwości wykupienia na własność mieszkań należących do kopalni oraz wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Kopalnia Kazimierz-Juliusz przynosi już teraz straty.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przerwany-protest-w-sosnowcu-gornicy-czekaja-na-efekt-rozmow,nId,1526886#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Udostępnij

"Sueddeutsche Zeitung": największa emigracja od 100 lat

Polska emigracja Francja GUS Główny Urząd Statystyczny irlandia Niemcy norwegia Sueddeutsche Zeitung USA wielka brytania

Ponad 3,5 miliona osób wyemigrowało z Polski do Stanów Zjednoczonych przed 100 laty, pisze we wczorajszym numerze niemiecki dziennik z Monachium; w tym roku poza krajem żyje od 2,6 do 2,7 milionów Polaków. Zdaniem dziennika dane podawane przez Główny Urząd Statystyczny, który ocenia liczbę obywateli Polski żyjących poza krajem na 2,2 miliony osób, są niepełne.
Najwięcej Polaków – 650 tys, osób – mieszka w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech – 550 tysięcy. W Irlandii żyje 115 tys. Polaków, w Holandii 103 tys., Norwegii 71 tys. i we Francji – 63 tysiące. Przyczyną emigracji, wyjaśnia gazeta, są dysproporcje płacowe między Polską a zachodnią Europą. Przytacza też dane z badań nad polską emigracją, które przeczą tezom polskich polityków, że emigranci wrócą do kraju bogatsi o kapitał, wiedzę i doświadczenie. Zdecydowana większość Polaków planuje na stałe zostać poza Polską.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0