Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Górnicy wyjechali na powierzchnię, ale strajk trwa

Polska

150 górników strajkujących pod ziemią w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu wyjechało na powierzchnię. Strajk, jak pisaliśmy, zaczęło w środę 26 górników, potem przyłączali się kolejni.
Strajkujący zapowiedzieli, że protestu nie kończą i czekają na wynik rozmów górniczych związkowców z władzami Katowickiego Holdingu Węglowego. Wyjazd na powierzchnię był reakcją na wypłatę części zaległych wynagrodzeń oraz na odwołanie ze stanowiska prezesa Holdingu Romana Łoja.
Proklamując strajk górnicy żądali przedłużenia funkcjonowania swojej kopalni, która miała być zamknięta z końcem września z powodu wyczerpania się zasobów węgla, gwarancji pracy w innych kopalniach po zamknięciu Kazimierza-Juliusza, możliwości wykupienia na własność mieszkań należących do kopalni oraz wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Kopalnia Kazimierz-Juliusz przynosi już teraz straty.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przerwany-protest-w-sosnowcu-gornicy-czekaja-na-efekt-rozmow,nId,1526886#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Udostępnij

"Sueddeutsche Zeitung": największa emigracja od 100 lat

Polska emigracja Francja GUS Główny Urząd Statystyczny irlandia Niemcy norwegia Sueddeutsche Zeitung USA wielka brytania

Ponad 3,5 miliona osób wyemigrowało z Polski do Stanów Zjednoczonych przed 100 laty, pisze we wczorajszym numerze niemiecki dziennik z Monachium; w tym roku poza krajem żyje od 2,6 do 2,7 milionów Polaków. Zdaniem dziennika dane podawane przez Główny Urząd Statystyczny, który ocenia liczbę obywateli Polski żyjących poza krajem na 2,2 miliony osób, są niepełne.
Najwięcej Polaków – 650 tys, osób – mieszka w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech – 550 tysięcy. W Irlandii żyje 115 tys. Polaków, w Holandii 103 tys., Norwegii 71 tys. i we Francji – 63 tysiące. Przyczyną emigracji, wyjaśnia gazeta, są dysproporcje płacowe między Polską a zachodnią Europą. Przytacza też dane z badań nad polską emigracją, które przeczą tezom polskich polityków, że emigranci wrócą do kraju bogatsi o kapitał, wiedzę i doświadczenie. Zdecydowana większość Polaków planuje na stałe zostać poza Polską.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0