Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polskie firmy mogą kupować skroplony gaz w USA

Gospodarka

ale nie w ramach państwowych kontraktów, jak z Rosją, a według zwyczajnych zasad handlowych, to znaczy na podstawie umów między amerykańskimi firmami eksportującymi gaz i polskimi firmami importującymi go. O możliwości takiej zapewniła Polską Agencje Prasową wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Sprawy zakupu gazu poruszane były w trakcie spotkań polskich i amerykańskich przedsiębiorców zorganizowanych przez polską administrację oraz Polsko-Amerykański Klub Biznesu i Amerykańską Izbę Handlową w Waszyngtonie. Import gazu będzie możliwy z chwilą oddania do użytku polskiego morskiego terminalu gazowego, który będzie miał możliwość przyjmowania gazu nie tylko dla Polski, ale i sąsiednich krajów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/polska-bedzie-mogla-kupowac-gaz-z-usa-wiceminister-gospodarki-rozmawiamy-o-warunkach,472295.html

Udostępnij

Rosja zacznie dostarczać gaz, Ukraina spłaci 3,1 mld dolarów

Gospodarka gaz Gazprom porozumienie rosja UE ukraina Unia Europejska

długu wynoszącego 5,3 miliardy dolarów. Projekt tymczasowego porozumienia wypracowany w trakcie rozmów przedstawicieli Rosji, Ukrainy i Komisji Europejskiej w Berlinie ogłosił wczoraj wieczorem komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger.
Ukraina, która kwestionowała sumę naliczonego przez Gazpropm długu, zapłaci nie 5,3 mld dolarów żądanego dotąd przez Rosjan, ale 3,1 miliarda. Z tego 2 miliardy musi zapłacić do końca października. Rosja będzie sprzedawać Ukrainie gaz po oficjalnej cenie 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, ale obniżonej o 100 dolarów. Na cenę 485 dolarów Ukraina nie zgadzała się uznając ją za zawyżoną.
Umowa musi zostać zatwierdzona przez rządy obu krajów. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział, że będzie rekomendować swojemu rządowi zgodę na te warunki.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1243102,Koniec-gazowego-sporu-Rosji-i-Ukrainy-Gazprom-potwierdza

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1243102,Koniec-gazowego-sporu-Rosji-i-Ukrainy-Gazprom-potwierdza