Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Maroko: w meczetach działalność polityczna jest zakazana

Świat

Komisję, która ma zająć się reformą i ponownym otwarciem meczetów zamkniętych przez władze za prowadzenie działalności politycznej utworzył król Maroka Muhammad VI. Meczety zamknięte zostały w lipcu, po tym, jak islamski Ruch Sprawiedliwość i Miłosierdzie, który jest w Maroku nielegalny próbował tam organizować zgromadzenia o charakterze politycznym. Od tego czasu w Maroku obowiązuje królewski zakazujący wykorzystywania meczetów do celów politycznych oraz prowadzenia działalności politycznej przez duchownych, a nawet demonstrowania przez nich poglądów politycznych..
Maroko jest monarchią konstytucyjną, w której działa dwuizbowy parlament, ale rząd powołuje król. W państwie obowiązuje prawo islamskie, ale najwyższym autorytetem religijnym jest król, a nie duchowni.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/krol;maroka;zakazal;wykorzystywania;meczetow;do;celow;politycznych,243,0,1627635.html

Udostępnij

Siedem F-16 z Danii wzmocni koalicję przeciw dżihadystom

Świat belgia Dania dżihad dżihadyści F-16 holandia irak myśliwce Niemcy państwo islamskie Stany Zjednoczone Syria USA

poinformowała dziś premier Helle Thorning-Schmidt na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Decyzję ma zatwierdzić duński parlament, ale premier jest pewna, że to zrobi. Duńskie myśliwce, zastrzegła szefowa rządu, będą operować wyłącznie nad Irakiem i nie będą mogły być użyte do lotów nad Syrią
Wcześniej do koalicji dołączyła Belgia, oferując również sześć myśliwców F-16. Tyle samo myśliwców holenderskich ma wspierać akcje bojowe w Iraku. Rząd Holandii zaoferował ponadto roczne szkolenia dla irackich pilotów oraz pomoc holenderskich doradców wojskowych wojskom irackim i kurdyjskim.
Rząd Niemiec wysyła wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, karabiny szturmowe i amunicję do nich irackim Kurdom walczącym z islamistami. Pierwszy transport dotarł na miejsce nocą z czwartku na piątek.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/helle-thorning-schmidt-wysyla-samoloty-nad-irak,472029.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/helle-thorning-schmidt-wysyla-samoloty-nad-irak,472029.html