Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

„Sueddeutsche Zeitung”: największa emigracja od 100 lat

Polska

Ponad 3,5 miliona osób wyemigrowało z Polski do Stanów Zjednoczonych przed 100 laty, pisze we wczorajszym numerze niemiecki dziennik z Monachium; w tym roku poza krajem żyje od 2,6 do 2,7 milionów Polaków. Zdaniem dziennika dane podawane przez Główny Urząd Statystyczny, który ocenia liczbę obywateli Polski żyjących poza krajem na 2,2 miliony osób, są niepełne.
Najwięcej Polaków – 650 tys, osób – mieszka w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech – 550 tysięcy. W Irlandii żyje 115 tys. Polaków, w Holandii 103 tys., Norwegii 71 tys. i we Francji – 63 tysiące. Przyczyną emigracji, wyjaśnia gazeta, są dysproporcje płacowe między Polską a zachodnią Europą. Przytacza też dane z badań nad polską emigracją, które przeczą tezom polskich polityków, że emigranci wrócą do kraju bogatsi o kapitał, wiedzę i doświadczenie. Zdecydowana większość Polaków planuje na stałe zostać poza Polską.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0

Udostępnij

Dochodzenie w sprawie sprzedaży rekiet przeciwlotniczych

Polska abw Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Agencja Mienia Wojskowego prokuratura rakieta ziemia-powietrze strzała 2m Żandarmeria Wojskowa

Strzała – 2M prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie i działająca na jej zlecenie Żandarmeria Wojskowa (ŻW). Wycofane z uzbrojenia wojska 153 rakiety kupiła w przetargu od Agencji Mienia Wojskowego (AMW) koncesjonowana firma handlująca bronią w roku 2012. Kiedy rok później chciała je wyeksportować do Czech, złożyła wniosek o zgodę na eksport w Ministerstwie Gospodarki, a ono zleciło wydanie opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW wydała negatywną opinię, rakiety zostały w kraju
Prokuratura zbada, czy AMW wolno było sprzedać rakiety i czy próba ich eksportu nie narusza międzynarodowych porozumień zakazujących handlu tego typu bronią.
Zdaniem wojska rakiety są przestarzałe i nie nadają się do użycia. Ich cena rynkowa wynosi od 5 do 7 tys. dolarów.

Rakieta ziemia-powietrze Strzała 2M wprowadzona do uzbrojenia wojska w roku 1972 jest zmodernizowaną wersja pocisku Strieła-2. Rakieta Była produkowana na sowieckiej licencji w Zakładach Metalowych MESKO w Skarżysku-Kamiennej.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze