Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

„Sueddeutsche Zeitung”: największa emigracja od 100 lat

Polska

Ponad 3,5 miliona osób wyemigrowało z Polski do Stanów Zjednoczonych przed 100 laty, pisze we wczorajszym numerze niemiecki dziennik z Monachium; w tym roku poza krajem żyje od 2,6 do 2,7 milionów Polaków. Zdaniem dziennika dane podawane przez Główny Urząd Statystyczny, który ocenia liczbę obywateli Polski żyjących poza krajem na 2,2 miliony osób, są niepełne.
Najwięcej Polaków – 650 tys, osób – mieszka w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech – 550 tysięcy. W Irlandii żyje 115 tys. Polaków, w Holandii 103 tys., Norwegii 71 tys. i we Francji – 63 tysiące. Przyczyną emigracji, wyjaśnia gazeta, są dysproporcje płacowe między Polską a zachodnią Europą. Przytacza też dane z badań nad polską emigracją, które przeczą tezom polskich polityków, że emigranci wrócą do kraju bogatsi o kapitał, wiedzę i doświadczenie. Zdecydowana większość Polaków planuje na stałe zostać poza Polską.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeutsche-zeitung-polska-przezywa-najwieksza-fale-emigracji-od-100-lat/yrtt0

Udostępnij

Dochodzenie w sprawie sprzedaży rekiet przeciwlotniczych

Polska abw Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Agencja Mienia Wojskowego prokuratura rakieta ziemia-powietrze strzała 2m Żandarmeria Wojskowa

Strzała – 2M prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie i działająca na jej zlecenie Żandarmeria Wojskowa (ŻW). Wycofane z uzbrojenia wojska 153 rakiety kupiła w przetargu od Agencji Mienia Wojskowego (AMW) koncesjonowana firma handlująca bronią w roku 2012. Kiedy rok później chciała je wyeksportować do Czech, złożyła wniosek o zgodę na eksport w Ministerstwie Gospodarki, a ono zleciło wydanie opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW wydała negatywną opinię, rakiety zostały w kraju
Prokuratura zbada, czy AMW wolno było sprzedać rakiety i czy próba ich eksportu nie narusza międzynarodowych porozumień zakazujących handlu tego typu bronią.
Zdaniem wojska rakiety są przestarzałe i nie nadają się do użycia. Ich cena rynkowa wynosi od 5 do 7 tys. dolarów.

Rakieta ziemia-powietrze Strzała 2M wprowadzona do uzbrojenia wojska w roku 1972 jest zmodernizowaną wersja pocisku Strieła-2. Rakieta Była produkowana na sowieckiej licencji w Zakładach Metalowych MESKO w Skarżysku-Kamiennej.

Udostępnij Komentarze

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze