Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kozy zwalczają chwasty lepiej od pestycydów

Nauka i Technologie

Zamiast stosować chemiczne środki chwastobójcze, skuteczniej i taniej jest wypasać kozy. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze z Nicholas School of the Environment na Duke University, poszukujący optymalnej metody walki z trzciną pospolitą (Phragmites australis).

Ta znana również w Polsce roślina po przeniesieniu do Stanów Zjednoczonych stała się poważnym problemem, a jej niekontrolowana ekspansja sprawiła, że trzcina zaczęła wypierać miejscową roślinność. Próbowano z tym walczyć, stosując drogie, chemiczne środki ochrony roślin, rozpylane m.in. z samolotów.

Badania, prowadzone na eksperymentalnych działkach na terenie USDA Beltsville Agricultural Research Center w Maryland dowiodły jednak, że bezkonkurencyjne są kozy. Zwierzęta nie tylko skutecznie eliminują trzcinę, ale ich wypas sprawia, że na danym terenie pojawiają się nowe gatunki i wzrasta bioróżnorodność.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=180986&data=&status=biezace&_CheckSum=1148144092

Udostępnij

Nowa opłata może podnieść ceny smartfonów i tabletów

Nauka i Technologie Kopiowanie Kultura Opłata reprograficzna Piractwo podatki Własność intelektualna

Ministerstwo Kultury planuje, by opłata reprograficzna dotyczyła również mobilnych urządzeń elektronicznych. Opłata ma postać dodatku, doliczonego do ceny czystych płyt DVD i innych nośników danych, a nawet papieru do kserokopiarek.

W teorii dzięki takiej opłacie rekompensowane są straty twórców, ponoszone w wyniku prywatnego kopiowania tekstów czy muzyki, stąd opłatę reprograficzną nazywa się potocznie „podatkiem od piractwa”. Jak stwierdził wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec, bliskie jest porozumienie, by opłata reprograficzna dotyczyła również elektronicznych gadżetów. W wyniku tych regulacji cena urządzeń może nieznacznie wzrosnąć.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/podatek-od-piractwa-zaplacimy-tez-w-cenie-urzadzen-mobilnych/

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/podatek-od-piractwa-zaplacimy-tez-w-cenie-urzadzen-mobilnych/