Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kozy zwalczają chwasty lepiej od pestycydów

Nauka i Technologie

Zamiast stosować chemiczne środki chwastobójcze, skuteczniej i taniej jest wypasać kozy. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze z Nicholas School of the Environment na Duke University, poszukujący optymalnej metody walki z trzciną pospolitą (Phragmites australis).

Ta znana również w Polsce roślina po przeniesieniu do Stanów Zjednoczonych stała się poważnym problemem, a jej niekontrolowana ekspansja sprawiła, że trzcina zaczęła wypierać miejscową roślinność. Próbowano z tym walczyć, stosując drogie, chemiczne środki ochrony roślin, rozpylane m.in. z samolotów.

Badania, prowadzone na eksperymentalnych działkach na terenie USDA Beltsville Agricultural Research Center w Maryland dowiodły jednak, że bezkonkurencyjne są kozy. Zwierzęta nie tylko skutecznie eliminują trzcinę, ale ich wypas sprawia, że na danym terenie pojawiają się nowe gatunki i wzrasta bioróżnorodność.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=180986&data=&status=biezace&_CheckSum=1148144092

Udostępnij

Nowa opłata może podnieść ceny smartfonów i tabletów

Nauka i Technologie Kopiowanie Kultura Opłata reprograficzna Piractwo podatki Własność intelektualna

Ministerstwo Kultury planuje, by opłata reprograficzna dotyczyła również mobilnych urządzeń elektronicznych. Opłata ma postać dodatku, doliczonego do ceny czystych płyt DVD i innych nośników danych, a nawet papieru do kserokopiarek.

W teorii dzięki takiej opłacie rekompensowane są straty twórców, ponoszone w wyniku prywatnego kopiowania tekstów czy muzyki, stąd opłatę reprograficzną nazywa się potocznie „podatkiem od piractwa”. Jak stwierdził wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec, bliskie jest porozumienie, by opłata reprograficzna dotyczyła również elektronicznych gadżetów. W wyniku tych regulacji cena urządzeń może nieznacznie wzrosnąć.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/podatek-od-piractwa-zaplacimy-tez-w-cenie-urzadzen-mobilnych/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/podatek-od-piractwa-zaplacimy-tez-w-cenie-urzadzen-mobilnych/