Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ukraina: rośnie eksport na zachód, spada na wschód

Gospodarka

Eksport ukraińskich towarów do krajów Unii Europejskiej był maju i w czerwcu o 25 proc. wyższy niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego. O tyle samo niższy okazał się w tym samym czasie eksport do Rosji, poinformowała ambasada Unii Europejskiej w Kijowie. Wzrosła przede wszystkim sprzedaż artykułów spożywczych i rolnych. Najwięksi ich odbiorcy znajdują się na Litwie i Łotwie, w Wielkiej Brytanii oraz Belgii.
Brak danych na temat eksportu wyrobów ze stali oraz innych metali. Większość fabryk je wytwarzających znajduje się na wschodzie Ukrainy objętym wojną. W tamtych rejonach nie tylko spadła produkcja, wiele zakładów przestało pracować, a informacje o handlu nie są publikowane.
Bezpośrednio przed reorientacją eksportu ze wschodu na zachód, Unia Europejska zniosła cła na Ukraińskie towary.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/824743,ukraina-korzysta-na-zniesieniu-cel-eksport-wystrzelil-w-gore.html

Udostępnij

O długości i terminie urlopu zdecyduje pracownik

Gospodarka czas urlopu elastyczny czas pracy Richard Branson termin urlopu urlop Virgin Group

w przedsiębiorstwach należących do Virgin Group zatrudniających ponad 50 tysięcy pracowników w 400 firmach na całym świecie. Jedynym warunkiem jest to, żeby urlop nie zaszkodził ani firmie, ani osobistej karierze pracownika.
Obiecał to właściciel koncernu Richard Branson pisząc na blogu „Każdy pracownik sam zadecyduje, czy potrzebuje kilku godzin, dni, tygodni, a może miesięcy wolnego”. Na razie tytułem próby możliwość taką dostało 170 pracowników z Nowego Jorku, Londynu, Genewy i Sydney.
„Elastyczny czas pracy zrewolucjonizował podejście do obowiązków: jak, gdzie i kiedy wykonujemy naszą pracę. Dlaczego nie miałoby tak być z urlopem?” uzasadnił nowe podejście do urlopów Branson.
Branson, którego majątek „Forbes” wycenił na ponad 4 mld dolarów znany jest nie tylko z biznesowej skuteczności,  ale i z licznych wyczynów w sportach ekstremalnych. Należy do niego rekord świata w długości lotu balonem: 10 800 km w locie nad Pacyfikiem z Japonii do Kanady.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16992502/wakacje-tak-dlugie-jak-zechcesz-oryginalny-pomysl-wlasciciela-virgin-group

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16992502/wakacje-tak-dlugie-jak-zechcesz-oryginalny-pomysl-wlasciciela-virgin-group