Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Kierowcy wierzący w opiekę anioła stróża jeżdżą wolniej

Nauka i Technologie

Osoby, które wierzą w opiekę anioła stróża są mniej skłonne do ryzyka – stwierdzili kanadyjscy naukowcy. Na wyciągnięcie takich wniosków pozwoliło badanie, którego uczestnicy wypełniali ankietę, dotyczącą m.in. wiary i ryzykownych zachowań.

Jednym z elementów badania było określenie, jak niebezpieczna jest jazda samochodem i przekroczenie dopuszczalnej w danym miejscu prędkości o 20 km/h. Kierowcy wierzący w opiekę anioła uznawali taką jazdę za bardziej ryzykowną niż pozostali.

Zdaniem badaczy, uzyskane wyniki wskazują, że osoby, które lepiej uświadamiają sobie zagrożenia i konsekwencje własnych czynów są zarazem bardziej skłonne wierzyć, że ktoś się nimi opiekuje.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-z-aniolem-strozem-jezdzisz-wolniej,nId,1504380

Udostępnij

Indyjska sonda kosmiczna dotarła do orbity Marsa

Nauka i Technologie Agencja kosmiczna Czerwona Planeta Eksploracja Kosmosu Indie kosmos Mangalyaan mars Misja na Marsa

Sonda Mangalyaan, wysłana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych, dotarła właśnie na orbitę Marsa. Sukces jest tym większy, że spośród 51 prób, podejmowanych przez różne agencje kosmiczne zaledwie 21 się udało. Indie jako pierwszy kraj osiągnęły cel już przy pierwszej misji. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych dołączyła tym samym do NASA oraz Rosyjskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, czyli organizacji zdolnych do przeprowadzenia marsjańskiej misji.

Zadaniem sondy Mangalyaan jest badanie klimatu, powierzchni oraz składu mineralnego Czerwonej Planety. Jednym z postawionych przed nią zadań jest również poszukiwanie śladów metanu. Jego obecność może być poszlaką, wskazującą na istnienie jakiejś formy życia.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/indie-zdobyly-orbite-marsa-i-to-we-wspanialym-stylu,143577,1,0.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/indie-zdobyly-orbite-marsa-i-to-we-wspanialym-stylu,143577,1,0.html