Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Indyjska sonda kosmiczna dotarła do orbity Marsa

Nauka i Technologie

Sonda Mangalyaan, wysłana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych, dotarła właśnie na orbitę Marsa. Sukces jest tym większy, że spośród 51 prób, podejmowanych przez różne agencje kosmiczne zaledwie 21 się udało. Indie jako pierwszy kraj osiągnęły cel już przy pierwszej misji. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych dołączyła tym samym do NASA oraz Rosyjskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, czyli organizacji zdolnych do przeprowadzenia marsjańskiej misji.

Zadaniem sondy Mangalyaan jest badanie klimatu, powierzchni oraz składu mineralnego Czerwonej Planety. Jednym z postawionych przed nią zadań jest również poszukiwanie śladów metanu. Jego obecność może być poszlaką, wskazującą na istnienie jakiejś formy życia.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/indie-zdobyly-orbite-marsa-i-to-we-wspanialym-stylu,143577,1,0.html

Udostępnij

Jesteśmy aktywniejsi fizycznie, pijemy więcej alkoholu

Nauka i Technologie Aktywność fizyczna alkohol badania medycyna Sport zdrowie

stwierdzili naukowcy z Northwestern University po zbadaniu 150 osób w wieku 18 – 89 lat, które trzykrotnie w ciągu roku przez 21 dni rejestrowały swoją aktywność i ilość wypitego alkoholu w opracowanej dla potrzeb badania aplikacji na smartfony.

Autor badania, prof. David E. Conroy zauważył, że od poniedziałku do środy wraz ze zmniejszeniem aktywności spadało spożycie alkoholu, które następnie rosło, wraz ze wzrastającym pod koniec tygodnia poziomem ruchu. Zdaniem profesora może to wynikać z faktu, że alkohol stanowi dla niektórych nagrodę za dodatkowy wysiłek albo większa aktywność stwarza więcej okazji do picia alkoholu.

Badanie obaliło jednocześnie hipotezę, że osoby regularnie ćwiczące i prowadzące aktywny tryb życia piją alkohol chętniej od innych, co podsumował prof. Conroy: „Stwierdziliśmy, że to nie ludzie, którzy ćwiczą, piją więcej. To w dniach, w których są bardziej aktywni, spożywają więcej alkoholu niż zwykle”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7409-wiecej-ruchu-czyli-wiecej-alkoholu.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7409-wiecej-ruchu-czyli-wiecej-alkoholu.html