Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Indyjska sonda kosmiczna dotarła do orbity Marsa

Nauka i Technologie

Sonda Mangalyaan, wysłana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych, dotarła właśnie na orbitę Marsa. Sukces jest tym większy, że spośród 51 prób, podejmowanych przez różne agencje kosmiczne zaledwie 21 się udało. Indie jako pierwszy kraj osiągnęły cel już przy pierwszej misji. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych dołączyła tym samym do NASA oraz Rosyjskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, czyli organizacji zdolnych do przeprowadzenia marsjańskiej misji.

Zadaniem sondy Mangalyaan jest badanie klimatu, powierzchni oraz składu mineralnego Czerwonej Planety. Jednym z postawionych przed nią zadań jest również poszukiwanie śladów metanu. Jego obecność może być poszlaką, wskazującą na istnienie jakiejś formy życia.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/indie-zdobyly-orbite-marsa-i-to-we-wspanialym-stylu,143577,1,0.html

Udostępnij

Jesteśmy aktywniejsi fizycznie, pijemy więcej alkoholu

Nauka i Technologie Aktywność fizyczna alkohol badania medycyna Sport zdrowie

stwierdzili naukowcy z Northwestern University po zbadaniu 150 osób w wieku 18 – 89 lat, które trzykrotnie w ciągu roku przez 21 dni rejestrowały swoją aktywność i ilość wypitego alkoholu w opracowanej dla potrzeb badania aplikacji na smartfony.

Autor badania, prof. David E. Conroy zauważył, że od poniedziałku do środy wraz ze zmniejszeniem aktywności spadało spożycie alkoholu, które następnie rosło, wraz ze wzrastającym pod koniec tygodnia poziomem ruchu. Zdaniem profesora może to wynikać z faktu, że alkohol stanowi dla niektórych nagrodę za dodatkowy wysiłek albo większa aktywność stwarza więcej okazji do picia alkoholu.

Badanie obaliło jednocześnie hipotezę, że osoby regularnie ćwiczące i prowadzące aktywny tryb życia piją alkohol chętniej od innych, co podsumował prof. Conroy: „Stwierdziliśmy, że to nie ludzie, którzy ćwiczą, piją więcej. To w dniach, w których są bardziej aktywni, spożywają więcej alkoholu niż zwykle”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7409-wiecej-ruchu-czyli-wiecej-alkoholu.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7409-wiecej-ruchu-czyli-wiecej-alkoholu.html