Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Jesteśmy aktywniejsi fizycznie, pijemy więcej alkoholu

Nauka i Technologie

stwierdzili naukowcy z Northwestern University po zbadaniu 150 osób w wieku 18 – 89 lat, które trzykrotnie w ciągu roku przez 21 dni rejestrowały swoją aktywność i ilość wypitego alkoholu w opracowanej dla potrzeb badania aplikacji na smartfony.

Autor badania, prof. David E. Conroy zauważył, że od poniedziałku do środy wraz ze zmniejszeniem aktywności spadało spożycie alkoholu, które następnie rosło, wraz ze wzrastającym pod koniec tygodnia poziomem ruchu. Zdaniem profesora może to wynikać z faktu, że alkohol stanowi dla niektórych nagrodę za dodatkowy wysiłek albo większa aktywność stwarza więcej okazji do picia alkoholu.

Badanie obaliło jednocześnie hipotezę, że osoby regularnie ćwiczące i prowadzące aktywny tryb życia piją alkohol chętniej od innych, co podsumował prof. Conroy: „Stwierdziliśmy, że to nie ludzie, którzy ćwiczą, piją więcej. To w dniach, w których są bardziej aktywni, spożywają więcej alkoholu niż zwykle”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/article/7409-wiecej-ruchu-czyli-wiecej-alkoholu.html

Udostępnij

Szympans zabija szympansa? To naturalne zachowanie

Nauka i Technologie agresja Dobór naturalny Jane Goodal Małpy Morderstwa Park narodowy Gombe szympansy Tanzania

Szympansy to jedyne – poza ludźmi – ssaki naczelne, które napadają na sąsiadów tego samego gatunku, żeby ich zabić. Co najmniej od lat 70., gdy opisała to Jane Goodall, badacze nie byli zgodni co do przyczyn takiego zachowania.

Jedna z hipotez wiązała agresję małp z działalnością człowieka, jak np. dokarmianiem dzikich zwierząt czy niszczeniem ich naturalnych siedlisk. Obserwacje, prowadzone przez dziesiątki lat w tanzańskim parku narodowym Gombe pozwoliły na odnotowanie 152 wewnątrzgatunkowych zabójstw wśród szympansów i zapewniły wiedzę pozwalającą zweryfikować ten pogląd.

Okazało się, że agresja wobec członków innych grup nie wynika z wpływu człowieka, ale jest u szympansów naturalnym zachowaniem. Liczba zabójstw rośnie wraz ze wzrostem zagęszczenia populacji małp na jakimś obszarze, a zabijanie konkurentów poprawia dostęp do żywności i terytorium.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ludzie-nie-nauczyli-szympansow-zabijania,129,0,1621377.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ludzie-nie-nauczyli-szympansow-zabijania,129,0,1621377.html