Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Szympans zabija szympansa? To naturalne zachowanie

Nauka i Technologie

Szympansy to jedyne – poza ludźmi – ssaki naczelne, które napadają na sąsiadów tego samego gatunku, żeby ich zabić. Co najmniej od lat 70., gdy opisała to Jane Goodall, badacze nie byli zgodni co do przyczyn takiego zachowania.

Jedna z hipotez wiązała agresję małp z działalnością człowieka, jak np. dokarmianiem dzikich zwierząt czy niszczeniem ich naturalnych siedlisk. Obserwacje, prowadzone przez dziesiątki lat w tanzańskim parku narodowym Gombe pozwoliły na odnotowanie 152 wewnątrzgatunkowych zabójstw wśród szympansów i zapewniły wiedzę pozwalającą zweryfikować ten pogląd.

Okazało się, że agresja wobec członków innych grup nie wynika z wpływu człowieka, ale jest u szympansów naturalnym zachowaniem. Liczba zabójstw rośnie wraz ze wzrostem zagęszczenia populacji małp na jakimś obszarze, a zabijanie konkurentów poprawia dostęp do żywności i terytorium.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ludzie-nie-nauczyli-szympansow-zabijania,129,0,1621377.html

Udostępnij

Powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

Nauka i Technologie Ekologia Energa energia Energia słoneczna Fotowoltaika gdańsk

Panele słoneczne o mocy 1,64 MW zajmują powierzchnię trzech boisk do piłki nożnej; zbudowana przez firmę Energa farma fotowoltaiczna jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na prąd co najmniej 700 gospodarstw domowych.

Panele zostały rozmieszczone w pięciu rzędach na powierzchni około 25 tys. metrów kwadratowych, a koszt inwestycji sięgnął 3,5 mln złotych. Mimo swoich rozmiarów gdańska elektrownia odpowiada zaledwie za około 0,5 proc. produkowanej przez grupę Energa energii.

„Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii (…)Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes – podsumował Mirosław Bieliński, prezes firmy Energa.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html