Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Szympans zabija szympansa? To naturalne zachowanie

Nauka i Technologie

Szympansy to jedyne – poza ludźmi – ssaki naczelne, które napadają na sąsiadów tego samego gatunku, żeby ich zabić. Co najmniej od lat 70., gdy opisała to Jane Goodall, badacze nie byli zgodni co do przyczyn takiego zachowania.

Jedna z hipotez wiązała agresję małp z działalnością człowieka, jak np. dokarmianiem dzikich zwierząt czy niszczeniem ich naturalnych siedlisk. Obserwacje, prowadzone przez dziesiątki lat w tanzańskim parku narodowym Gombe pozwoliły na odnotowanie 152 wewnątrzgatunkowych zabójstw wśród szympansów i zapewniły wiedzę pozwalającą zweryfikować ten pogląd.

Okazało się, że agresja wobec członków innych grup nie wynika z wpływu człowieka, ale jest u szympansów naturalnym zachowaniem. Liczba zabójstw rośnie wraz ze wzrostem zagęszczenia populacji małp na jakimś obszarze, a zabijanie konkurentów poprawia dostęp do żywności i terytorium.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ludzie-nie-nauczyli-szympansow-zabijania,129,0,1621377.html

Udostępnij

Powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

Nauka i Technologie Ekologia Energa energia Energia słoneczna Fotowoltaika gdańsk

Panele słoneczne o mocy 1,64 MW zajmują powierzchnię trzech boisk do piłki nożnej; zbudowana przez firmę Energa farma fotowoltaiczna jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na prąd co najmniej 700 gospodarstw domowych.

Panele zostały rozmieszczone w pięciu rzędach na powierzchni około 25 tys. metrów kwadratowych, a koszt inwestycji sięgnął 3,5 mln złotych. Mimo swoich rozmiarów gdańska elektrownia odpowiada zaledwie za około 0,5 proc. produkowanej przez grupę Energa energii.

„Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii (…)Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes – podsumował Mirosław Bieliński, prezes firmy Energa.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html