Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Szympans zabija szympansa? To naturalne zachowanie

Nauka i Technologie

Szympansy to jedyne – poza ludźmi – ssaki naczelne, które napadają na sąsiadów tego samego gatunku, żeby ich zabić. Co najmniej od lat 70., gdy opisała to Jane Goodall, badacze nie byli zgodni co do przyczyn takiego zachowania.

Jedna z hipotez wiązała agresję małp z działalnością człowieka, jak np. dokarmianiem dzikich zwierząt czy niszczeniem ich naturalnych siedlisk. Obserwacje, prowadzone przez dziesiątki lat w tanzańskim parku narodowym Gombe pozwoliły na odnotowanie 152 wewnątrzgatunkowych zabójstw wśród szympansów i zapewniły wiedzę pozwalającą zweryfikować ten pogląd.

Okazało się, że agresja wobec członków innych grup nie wynika z wpływu człowieka, ale jest u szympansów naturalnym zachowaniem. Liczba zabójstw rośnie wraz ze wzrostem zagęszczenia populacji małp na jakimś obszarze, a zabijanie konkurentów poprawia dostęp do żywności i terytorium.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ludzie-nie-nauczyli-szympansow-zabijania,129,0,1621377.html

Udostępnij

Powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

Nauka i Technologie Ekologia Energa energia Energia słoneczna Fotowoltaika gdańsk

Panele słoneczne o mocy 1,64 MW zajmują powierzchnię trzech boisk do piłki nożnej; zbudowana przez firmę Energa farma fotowoltaiczna jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na prąd co najmniej 700 gospodarstw domowych.

Panele zostały rozmieszczone w pięciu rzędach na powierzchni około 25 tys. metrów kwadratowych, a koszt inwestycji sięgnął 3,5 mln złotych. Mimo swoich rozmiarów gdańska elektrownia odpowiada zaledwie za około 0,5 proc. produkowanej przez grupę Energa energii.

„Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii (…)Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes – podsumował Mirosław Bieliński, prezes firmy Energa.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/gdansk-powstala-najwieksza-polska-farma-fotowoltaiczna-za-95-mln-zl.html