Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Słodziki zwiększają ryzyko otyłości

Nauka i Technologie

Sztuczne słodziki zamiast pomagać w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, mogą przyczyniać się do otyłości – stwierdził zespół badaczy z Weizmann Institute of Science w Izraelu. Do takich wniosków prowadzą wyniki wieloetapowego badania, prowadzonego zarówno na myszach, jak i na grupie 400 ludzi.

U gryzoni, którym przez wiele tygodni podawano różne słodziki zanotowano częstsze przypadki nietolerancji glukozy, która skutkuje chorobami metabolicznymi, jak otyłość czy cukrzyca. Ten sam problem wystąpił u myszy, dla których przygotowano zróżnicowane diety – optymalną oraz bogatą w tłuszcze. Część z nich pojono wodą z glukozą, a część wodą ze słodzikami. U tej drugiej grupy również pojawiła się nietolerancja glukozy.

Zależność pomiędzy otyłością i obecnością słodzików w diecie zaobserwowano również u 400 badanych osób, jednak na razie nie stwierdzono, co jest przyczyną, a co skutkiem, ponieważ otyli mogą chętniej sięgać po słodziki. Wśród siedmiu badanych całkowicie zdrowych i szczupłych osób, którym podawano maksymalne dopuszczalne dawki słodzików, nietolerancja glukozy wykształciła się u czterech, co sugeruje, że istotne są również indywidualne różnice pomiędzy ludźmi i słodziki nie wszystkim szkodzą.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/sztuczne-slodziki-przyczyniaja-sie-otylosci/

Udostępnij

Superbakteria „New Delhi” jest odporna na antybiotyki

Nauka i Technologie bakterie choroby Choroby zakaźne Infekcje Klebsiella pneumoniae NDM medycyna New Delhi Superbakteria zdrowie

W Polsce zarejestrowano liczne przypadki zakażeń bakterią, która jest odporna na większość antybiotyków. Bakteria, którą od miejsca pierwszego rozpoznanego zakażenia określa się nazwą New Delhi to Klebsiella pneumoniae NDM. Zdaniem lekarzy nie jest szczególnie zjadliwa, ale może powodować m.in. zapalenia płuc i sepsę.

Tylko na Mazowszu potwierdzono co najmniej 109 przypadków zakażeń, a bakteria, infekująca od kilku lat w kilku polskich szpitalach, obecnie jest odnajdywana również u osób, które trafiły do szpitala po raz pierwszy.

„Mamy znacznie mniejsze możliwości zwalczenia choroby, bo bakteria jest uodporniona właściwie na wszystkie antybiotyki. (…) Byli chorzy, którzy z tego powodu zmarli” – twierdzi prof. Wiesław Jędrzejczak z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75478,16668647,Superbakteria_atakuje__Nie_ma_na_nia_lekarstwa.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75478,16668647,Superbakteria_atakuje__Nie_ma_na_nia_lekarstwa.html