Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Słodziki zwiększają ryzyko otyłości

Nauka i Technologie

Sztuczne słodziki zamiast pomagać w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, mogą przyczyniać się do otyłości – stwierdził zespół badaczy z Weizmann Institute of Science w Izraelu. Do takich wniosków prowadzą wyniki wieloetapowego badania, prowadzonego zarówno na myszach, jak i na grupie 400 ludzi.

U gryzoni, którym przez wiele tygodni podawano różne słodziki zanotowano częstsze przypadki nietolerancji glukozy, która skutkuje chorobami metabolicznymi, jak otyłość czy cukrzyca. Ten sam problem wystąpił u myszy, dla których przygotowano zróżnicowane diety – optymalną oraz bogatą w tłuszcze. Część z nich pojono wodą z glukozą, a część wodą ze słodzikami. U tej drugiej grupy również pojawiła się nietolerancja glukozy.

Zależność pomiędzy otyłością i obecnością słodzików w diecie zaobserwowano również u 400 badanych osób, jednak na razie nie stwierdzono, co jest przyczyną, a co skutkiem, ponieważ otyli mogą chętniej sięgać po słodziki. Wśród siedmiu badanych całkowicie zdrowych i szczupłych osób, którym podawano maksymalne dopuszczalne dawki słodzików, nietolerancja glukozy wykształciła się u czterech, co sugeruje, że istotne są również indywidualne różnice pomiędzy ludźmi i słodziki nie wszystkim szkodzą.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/sztuczne-slodziki-przyczyniaja-sie-otylosci/

Udostępnij

Superbakteria „New Delhi” jest odporna na antybiotyki

Nauka i Technologie bakterie choroby Choroby zakaźne Infekcje Klebsiella pneumoniae NDM medycyna New Delhi Superbakteria zdrowie

W Polsce zarejestrowano liczne przypadki zakażeń bakterią, która jest odporna na większość antybiotyków. Bakteria, którą od miejsca pierwszego rozpoznanego zakażenia określa się nazwą New Delhi to Klebsiella pneumoniae NDM. Zdaniem lekarzy nie jest szczególnie zjadliwa, ale może powodować m.in. zapalenia płuc i sepsę.

Tylko na Mazowszu potwierdzono co najmniej 109 przypadków zakażeń, a bakteria, infekująca od kilku lat w kilku polskich szpitalach, obecnie jest odnajdywana również u osób, które trafiły do szpitala po raz pierwszy.

„Mamy znacznie mniejsze możliwości zwalczenia choroby, bo bakteria jest uodporniona właściwie na wszystkie antybiotyki. (…) Byli chorzy, którzy z tego powodu zmarli” – twierdzi prof. Wiesław Jędrzejczak z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75478,16668647,Superbakteria_atakuje__Nie_ma_na_nia_lekarstwa.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75478,16668647,Superbakteria_atakuje__Nie_ma_na_nia_lekarstwa.html