Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Superbakteria „New Delhi” jest odporna na antybiotyki

Nauka i Technologie

W Polsce zarejestrowano liczne przypadki zakażeń bakterią, która jest odporna na większość antybiotyków. Bakteria, którą od miejsca pierwszego rozpoznanego zakażenia określa się nazwą New Delhi to Klebsiella pneumoniae NDM. Zdaniem lekarzy nie jest szczególnie zjadliwa, ale może powodować m.in. zapalenia płuc i sepsę.

Tylko na Mazowszu potwierdzono co najmniej 109 przypadków zakażeń, a bakteria, infekująca od kilku lat w kilku polskich szpitalach, obecnie jest odnajdywana również u osób, które trafiły do szpitala po raz pierwszy.

„Mamy znacznie mniejsze możliwości zwalczenia choroby, bo bakteria jest uodporniona właściwie na wszystkie antybiotyki. (…) Byli chorzy, którzy z tego powodu zmarli” – twierdzi prof. Wiesław Jędrzejczak z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75478,16668647,Superbakteria_atakuje__Nie_ma_na_nia_lekarstwa.html

Udostępnij

Do końca wieku na Ziemi może być nawet 12 mld ludzi

Nauka i Technologie badania statystyczne demografia Liczba ludności ONZ Prognozy statystyki

Liczba ludności nie ustabilizuje się około 2050 roku, jak do niedawna przewidywali demografowie. Nowe analizy naukowców z University of Washington opracowane dla ONZ podważają wcześniejsze prognozy zakładające, że populacja mieszkańców Ziemi około 2050 roku osiągnie 9 mld i ustabilizuje się na tym poziomie lub nawet będzie spadać.

Zdaniem amerykańskich badaczy najbardziej prawdopodobne wydaje się, że do końca wieku naszą planetę będzie zamieszkiwać od 9,6 do 12,3 mld ludzi. Źródłem wzrostu będzie przede wszystkim Afryka, gdzie liczba ludności może osiągnąć 4 mld.

Choć w przeszłości pojawiały się podobne prognozy, były one oparte przede wszystkim na przypuszczeniach ekspertów. Najnowszy raport opiera się na metodach statystycznych, pozwalających na opracowanie dokładniejszych prognoz.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/wzrost-liczby-ludnosci-populacja-newsweek-pl,artykuly,348020,1.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/wzrost-liczby-ludnosci-populacja-newsweek-pl,artykuly,348020,1.html