Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Do końca wieku na Ziemi może być nawet 12 mld ludzi

Nauka i Technologie

Liczba ludności nie ustabilizuje się około 2050 roku, jak do niedawna przewidywali demografowie. Nowe analizy naukowców z University of Washington opracowane dla ONZ podważają wcześniejsze prognozy zakładające, że populacja mieszkańców Ziemi około 2050 roku osiągnie 9 mld i ustabilizuje się na tym poziomie lub nawet będzie spadać.

Zdaniem amerykańskich badaczy najbardziej prawdopodobne wydaje się, że do końca wieku naszą planetę będzie zamieszkiwać od 9,6 do 12,3 mld ludzi. Źródłem wzrostu będzie przede wszystkim Afryka, gdzie liczba ludności może osiągnąć 4 mld.

Choć w przeszłości pojawiały się podobne prognozy, były one oparte przede wszystkim na przypuszczeniach ekspertów. Najnowszy raport opiera się na metodach statystycznych, pozwalających na opracowanie dokładniejszych prognoz.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/wzrost-liczby-ludnosci-populacja-newsweek-pl,artykuly,348020,1.html

Udostępnij

Przez ocieplenie drzewa rosną coraz szybciej

Nauka i Technologie Drzewa Efekt cieplarnia Ekologia Globalne ocieplenie klimat Rośliny wycięcie drzewa Zmiany klimatu zmiany klimatyczne

Drzewa w Europie Środkowej rosną znacznie szybciej, niż pół wieku temu. Badania naukowców z Uniwersytetu Technicznego z Monachium opierają się na obserwacji 600 tys. pojedynczych drzew.

Obserwacje dowodzą, że w porównaniu z 1960 rokiem buki rosną o 77, a świerki o 32 proc. szybciej. Szybszy jest również przyrost masy drzew. Przyczyny tego zjawiska są na razie przedmiotem sporów, jednak naukowcy wiążą je ze zmianami klimatycznymi.

Globalne ocieplenie spowodowało wydłużenie okresu wegetacji drzew, a zjawiskiem korzystnym dla roślin jest wzrost stężenia azotu i dwutlenku węgla w atmosferze. Dodatkowym czynnikiem może być zmniejszenie – w porównaniu z latami 70. – poziomu emisji różnych zanieczyszczeń. Zdaniem badaczy odkryte zjawisko może być korzystne dla przemysłu drzewnego.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/drzewo-las-wzrost-globalne-ocieplenie,21048

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/drzewo-las-wzrost-globalne-ocieplenie,21048