Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Do końca wieku na Ziemi może być nawet 12 mld ludzi

Nauka i Technologie

Liczba ludności nie ustabilizuje się około 2050 roku, jak do niedawna przewidywali demografowie. Nowe analizy naukowców z University of Washington opracowane dla ONZ podważają wcześniejsze prognozy zakładające, że populacja mieszkańców Ziemi około 2050 roku osiągnie 9 mld i ustabilizuje się na tym poziomie lub nawet będzie spadać.

Zdaniem amerykańskich badaczy najbardziej prawdopodobne wydaje się, że do końca wieku naszą planetę będzie zamieszkiwać od 9,6 do 12,3 mld ludzi. Źródłem wzrostu będzie przede wszystkim Afryka, gdzie liczba ludności może osiągnąć 4 mld.

Choć w przeszłości pojawiały się podobne prognozy, były one oparte przede wszystkim na przypuszczeniach ekspertów. Najnowszy raport opiera się na metodach statystycznych, pozwalających na opracowanie dokładniejszych prognoz.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/wzrost-liczby-ludnosci-populacja-newsweek-pl,artykuly,348020,1.html

Udostępnij

Przez ocieplenie drzewa rosną coraz szybciej

Nauka i Technologie Drzewa Efekt cieplarnia Ekologia Globalne ocieplenie klimat Rośliny wycięcie drzewa Zmiany klimatu zmiany klimatyczne

Drzewa w Europie Środkowej rosną znacznie szybciej, niż pół wieku temu. Badania naukowców z Uniwersytetu Technicznego z Monachium opierają się na obserwacji 600 tys. pojedynczych drzew.

Obserwacje dowodzą, że w porównaniu z 1960 rokiem buki rosną o 77, a świerki o 32 proc. szybciej. Szybszy jest również przyrost masy drzew. Przyczyny tego zjawiska są na razie przedmiotem sporów, jednak naukowcy wiążą je ze zmianami klimatycznymi.

Globalne ocieplenie spowodowało wydłużenie okresu wegetacji drzew, a zjawiskiem korzystnym dla roślin jest wzrost stężenia azotu i dwutlenku węgla w atmosferze. Dodatkowym czynnikiem może być zmniejszenie – w porównaniu z latami 70. – poziomu emisji różnych zanieczyszczeń. Zdaniem badaczy odkryte zjawisko może być korzystne dla przemysłu drzewnego.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/drzewo-las-wzrost-globalne-ocieplenie,21048

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/drzewo-las-wzrost-globalne-ocieplenie,21048