Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

W 2017 roku Amerykanie polecą w Kosmos własnym statkiem

Nauka i Technologie

W 2017 roku Stany Zjednoczone będą mogły samodzielnie wysyłać astronautów na orbitę przewiduje program Launch America ogłoszony przez NASA. Dawniej było to normą, jednak w 2011 roku zakończono eksploatację wahadłowców. Doprowadziło to do sytuacji, w której NASA nie dysponuje możliwością samodzielnego wysyłania astronautów na orbitę i jest skazana na odpłatną pomoc Rosji.

Początkowo NASA planowała samodzielny rozwój nowej generacji statków kosmicznych, jednak zrezygnowała z tego zamiaru i powierzyła to zadanie prywatnym firmom. W ramach programu Launch Aerospace podpisano kontrakty z dwiema firmami. Pierwszą z nich jest założona przez Elona Muska SpaceX, a drugą Boeing. Zgodnie z harmonogramem załogowy lot z wykorzystaniem amerykańskiego statku kosmicznego ma się odbyć już w 2017 roku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Launch-America-SpaceX-Boeing-DragonX-CST-100-lot-zalogowy,21041

Udostępnij

Polski prom został w Norwegii wybrany statkiem roku

Nauka i Technologie Aluship Technology Napęd elektryczny prom statek transport Transport morski Zero Cat 120

Prom Zero Cat 120 został zaprojektowany w Pruszczu Gdańskim i zbudowany w gdańskiej stoczni Aluship Technology. Jednostka, wykonana na norweskie zamówienie, ma długość 80 metrów i może przewozić 125 samochodów oraz 360 pasażerów.

Tym, co ją wyróżnia jest napęd. Polski prom jest napędzany wyłącznie silnikami elektrycznymi. Ładowanie akumulatorów będzie możliwe dzięki wysuwanym z nadbudówki pantografom i ma odbywać się po każdym zawinięciu do portu w czasie, gdy na prom będą wjeżdżać samochody.

Eksploatacja Zero Cat 120 rozpocznie się w 2015 roku na linii Lavik-Oppedal, którą elektryczny prom będzie pokonywał 34 razy na dobę.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/16466-norweski-statek-roku-2014-zbudowano-w-gdansku.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/16466-norweski-statek-roku-2014-zbudowano-w-gdansku.html