Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polski prom został w Norwegii wybrany statkiem roku

Nauka i Technologie

Prom Zero Cat 120 został zaprojektowany w Pruszczu Gdańskim i zbudowany w gdańskiej stoczni Aluship Technology. Jednostka, wykonana na norweskie zamówienie, ma długość 80 metrów i może przewozić 125 samochodów oraz 360 pasażerów.

Tym, co ją wyróżnia jest napęd. Polski prom jest napędzany wyłącznie silnikami elektrycznymi. Ładowanie akumulatorów będzie możliwe dzięki wysuwanym z nadbudówki pantografom i ma odbywać się po każdym zawinięciu do portu w czasie, gdy na prom będą wjeżdżać samochody.

Eksploatacja Zero Cat 120 rozpocznie się w 2015 roku na linii Lavik-Oppedal, którą elektryczny prom będzie pokonywał 34 razy na dobę.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/16466-norweski-statek-roku-2014-zbudowano-w-gdansku.html

Udostępnij

Mikroskopijny chip może czerpać energię z fal radiowych

Nauka i Technologie Bezprzewodowe zasilanie energia Internet of Things Internet przedmiotów Internet rzeczy NFC RFID Uniwersytet Stanforda

Urządzenie, które całą energię potrzebną do działania pobiera z fal radiowych, skonstruowali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Zbudowany przez nich układ wielkości mrówki jest zdolny do odbierania i wysyłania danych oraz do samodzielnego przeprowadzania obliczeń. Tym, co go wyróżnia są nie tylko mikroskopijne rozmiary, ale również sposób zasilania – całą energię potrzebną do działania czerpie z fal radiowych.

Istniejące wcześniej rozwiązania, stosowane np. w kartach płatniczych, również są zasilane przy pomocy fal radiowych, jednak komunikacja jest możliwa na bardzo małe odległości. Nowy wynalazek może transmitować informacje na odległość sięgającą jednego metra.

Zbudowanie takiego urządzenia otwiera drogę do tzw. Internetu rzeczy czyli świata, w którym otaczające nas przedmioty codziennego użytku – również te drobne – są stale podłączone do Internetu i wymieniają pomiędzy sobą różne dane.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Internet-of-Things-radio-radio-on-a-chip-uklad-scalony,21028

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Internet-of-Things-radio-radio-on-a-chip-uklad-scalony,21028