Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Mikroskopijny chip może czerpać energię z fal radiowych

Nauka i Technologie

Urządzenie, które całą energię potrzebną do działania pobiera z fal radiowych, skonstruowali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Zbudowany przez nich układ wielkości mrówki jest zdolny do odbierania i wysyłania danych oraz do samodzielnego przeprowadzania obliczeń. Tym, co go wyróżnia są nie tylko mikroskopijne rozmiary, ale również sposób zasilania – całą energię potrzebną do działania czerpie z fal radiowych.

Istniejące wcześniej rozwiązania, stosowane np. w kartach płatniczych, również są zasilane przy pomocy fal radiowych, jednak komunikacja jest możliwa na bardzo małe odległości. Nowy wynalazek może transmitować informacje na odległość sięgającą jednego metra.

Zbudowanie takiego urządzenia otwiera drogę do tzw. Internetu rzeczy czyli świata, w którym otaczające nas przedmioty codziennego użytku – również te drobne – są stale podłączone do Internetu i wymieniają pomiędzy sobą różne dane.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Internet-of-Things-radio-radio-on-a-chip-uklad-scalony,21028

Udostępnij

Konserwatyści są szczęśliwsi od liberałów

Nauka i Technologie Dobrostan Konserwatyzm Liberalizm Poczucie szczęścia Poglądy polityczne Polityka Socjologia Szczęście

Aby być szczęśliwym Europejczykiem, najlepiej być konserwatystą i mieszkać w liberalnym kraju – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey. Badacze przeanalizowali sytuację polityczną i dostęp do usług publicznych w 16 europejskich krajach i zestawili zebrane informacje z danymi, dotyczącymi satysfakcji życiowej, deklarowanej przez obywateli.

Okazało się, że przeciętny poziom poczucia szczęścia jest wyższy w krajach, realizujących politykę liberalną, jak np. kraje skandynawskie. Mniej szczęśliwi są statystyczni obywatele krajów konserwatywnych, jak Irlandia czy Portugalia, jednak sytuacja zmienia się po zmianie perspektywy na indywidualną. Okazuje się, że niezależnie od polityki państwa bardziej zadowoloną z życia grupą obywateli jest ta o poglądach konserwatywnych.

Skomentował to współautor badania, Adam Okulicz-Kozaryn: „Konserwatyści deklarują wyższy poziom dobrostanu niż liberałowie, ponieważ konserwatyści są bardziej skłonni do wspierania i racjonalizowania zastanego stanu rzeczy (…)”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Najszczesliwsi-sa-konserwatywni-obywatele-liberalnych-panstw,wid,16886396,wiadomosc.html?ticaid=113741&_ticrsn=3

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Najszczesliwsi-sa-konserwatywni-obywatele-liberalnych-panstw,wid,16886396,wiadomosc.html?ticaid=113741&_ticrsn=3