Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Konserwatyści są szczęśliwsi od liberałów

Nauka i Technologie

Aby być szczęśliwym Europejczykiem, najlepiej być konserwatystą i mieszkać w liberalnym kraju – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey. Badacze przeanalizowali sytuację polityczną i dostęp do usług publicznych w 16 europejskich krajach i zestawili zebrane informacje z danymi, dotyczącymi satysfakcji życiowej, deklarowanej przez obywateli.

Okazało się, że przeciętny poziom poczucia szczęścia jest wyższy w krajach, realizujących politykę liberalną, jak np. kraje skandynawskie. Mniej szczęśliwi są statystyczni obywatele krajów konserwatywnych, jak Irlandia czy Portugalia, jednak sytuacja zmienia się po zmianie perspektywy na indywidualną. Okazuje się, że niezależnie od polityki państwa bardziej zadowoloną z życia grupą obywateli jest ta o poglądach konserwatywnych.

Skomentował to współautor badania, Adam Okulicz-Kozaryn: „Konserwatyści deklarują wyższy poziom dobrostanu niż liberałowie, ponieważ konserwatyści są bardziej skłonni do wspierania i racjonalizowania zastanego stanu rzeczy (…)”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Najszczesliwsi-sa-konserwatywni-obywatele-liberalnych-panstw,wid,16886396,wiadomosc.html?ticaid=113741&_ticrsn=3

Udostępnij

Chodzenie i jazda na rowerze do pracy dają szczęście

Nauka i Technologie Aktywność fizyczna Dobre samopoczucie Jazda na rowerze medycyna Psychologia Ruch Spacer Sport Szczęście zdrowie

Unikanie jazdy samochodem może być korzystne dla poziomu odczuwanego szczęścia – uważają naukowcy po przebadaniu 18 tys. osób, dojeżdżających do pracy w Anglii. Badani w latach 1991 – 2009 przez co najmniej trzy kolejne lata wypełniali ankiety, dotyczące ich kondycji psychicznej.

Badanie potwierdziło powszechnie znane powiązanie pomiędzy aktywnością fizyczną i dobrym nastrojem. Autorzy zwracają przy tym uwagę na fakt, że kierowcy samochodów byli o 13 proc. bardziej narażeni na odczuwanie presji i trudności w koncentracji w porównaniu z pieszymi i rowerzystami. Lepsze wyniki od nich uzyskiwały również osoby, poruszające się na co dzień komunikacją miejską.

Adam Martin z Norwich Medical School przy University of East Anglia stwierdził: „Można pomyśleć, że zakłócenia w funkcjonowaniu transportu czy tłok mogą być potencjalnym źródłem stresu. Ale autobusy i pociągi dają ludziom czas do relaksu, czytania i utrzymywania kontaktów społecznych, a towarzyszący temu spacer do przystanku czy na stację wydaje się rozchmurzać ludzi”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/chodzenie-i-jezdzenie-na-rowerze-do-pracy---kluczem-do-szczescia,0,0,1618176.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/chodzenie-i-jezdzenie-na-rowerze-do-pracy---kluczem-do-szczescia,0,0,1618176.html