Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Po 13 latach Apple wycofuje z oferty iPoda Classic

Nauka i Technologie

najsłynniejszy odtwarzacz muzyczny świata – iPod Classic, będący wersją rozwojową pierwszego iPoda z 2001 roku został wycofany ze sklepu Apple’a. Zaprezentowane 13 lat temu urządzenie nie było pierwszym odtwarzaczem MP3, ale dzięki połączeniu dużej pojemności z niewielkimi rozmiarami i prostotą obsługi odniosło duży sukces i dało początek całej rodzinie odtwarzaczy muzyki.

Pierwszy iPod oferował 5 GB pamięci, a za sterowanie odpowiadało fizyczne, ruchome kółko, zmienione w kolejnych modelach na panel dotykowy. Choć Apple wycofał z oferty iPoda Classic, to pozostawił w niej inne urządzenia tej marki wyposażone – zamiast w charakterystyczne kółko – w ekrany dotykowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://gadzetomania.pl/1836,requiem-dla-legendy-apple-pokazal-nam-zegarek-ale-usmiercil-ipoda-classic

Udostępnij

Największy, drapieżny dinozaur świetnie pływał

Nauka i Technologie dinozaur Drapieżnik paleontologia prehistoria Rekonstrukcja szkieletu skamieniałości Spinosaurus

Spinosaurus miał około 15 metrów długości, na grzbiecie strukturę przypominającą żagiel, długą szyję i głowę, zbliżoną kształtem i budową do głowy krokodyla. Zdaniem badaczy dużo pływał, a w skład jego diety wchodziły prehistoryczne, wielkie ryby.
Żyjący 95 mln lat temu spinosaurus był największym, znanym drapieżnikiem w dziejach, większym od powszechnie znanego tyranozaura. Wyróżniał się nietypowymi proporcjami kończyn, które Paul Sereno z University of Chicago określił jako zbliżone raczej do wczesnych waleni, niż drapieżnych dinozaurów. Choć jego szczątki odkryto wiek temu w Egipcie, jedyny znany egzemplarz szkieletu tego drapieżnika został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej podczas bombardowania Monachium.
Dzięki zachowanym zdjęciom i notatkom, oraz z wykorzystaniem odkrytych współcześnie skamieniałości, udało się po latach odtworzyć trójwymiarowy szkielet prehistorycznego gada.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1232423,To-byl-pierwszy-dinozaur-ktory-plywal-Wiekszy-niz-tyranozaur

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1232423,To-byl-pierwszy-dinozaur-ktory-plywal-Wiekszy-niz-tyranozaur