Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Największy, drapieżny dinozaur świetnie pływał

Nauka i Technologie

Spinosaurus miał około 15 metrów długości, na grzbiecie strukturę przypominającą żagiel, długą szyję i głowę, zbliżoną kształtem i budową do głowy krokodyla. Zdaniem badaczy dużo pływał, a w skład jego diety wchodziły prehistoryczne, wielkie ryby.
Żyjący 95 mln lat temu spinosaurus był największym, znanym drapieżnikiem w dziejach, większym od powszechnie znanego tyranozaura. Wyróżniał się nietypowymi proporcjami kończyn, które Paul Sereno z University of Chicago określił jako zbliżone raczej do wczesnych waleni, niż drapieżnych dinozaurów. Choć jego szczątki odkryto wiek temu w Egipcie, jedyny znany egzemplarz szkieletu tego drapieżnika został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej podczas bombardowania Monachium.
Dzięki zachowanym zdjęciom i notatkom, oraz z wykorzystaniem odkrytych współcześnie skamieniałości, udało się po latach odtworzyć trójwymiarowy szkielet prehistorycznego gada.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1232423,To-byl-pierwszy-dinozaur-ktory-plywal-Wiekszy-niz-tyranozaur

Udostępnij

Gdy śpimy, mózg nadal wykonuje zadania sprzed zaśnięcia

Nauka i Technologie Aktywność mózgu medycyna mózg neurologia Sen Układ nerwowy

W czasie snu mózg może wykonywać złożone zadania, np. przetwarzanie mowy. Naukowcy badali zdolność mózgu do zautomatyzowanych działań w stanie czuwania i snu.

Uczestnicy eksperymentu naciskając przycisk prawą albo lewą ręką klasyfikowali usłyszane słowa, zaliczając je do zwierząt lub przedmiotów. Byli w stanie robić to również po zaśnięciu. Choć nie byli tego świadomi, ich mózg nadal przetwarzał słyszane informacje i dokonywał klasyfikacji, choć zabierało mu to nieco więcej czasu.

– Nie zapadamy się w otchłań, a zamiast tego części naszego mózgu rutynowo przetwarzają to, co dzieje się w otoczeniu (…). To wyjaśnia pewne zjawiska z życia codziennego, takie jak wrażliwość w czasie snu na własne imię lub dźwięk budzika, w porównaniu do równie głośnych, ale nieistotnych dla nas dźwięków. – mówi Sid Kouider z Ecole Normale Supérieure w Paryżu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015