Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Największy, drapieżny dinozaur świetnie pływał

Nauka i Technologie

Spinosaurus miał około 15 metrów długości, na grzbiecie strukturę przypominającą żagiel, długą szyję i głowę, zbliżoną kształtem i budową do głowy krokodyla. Zdaniem badaczy dużo pływał, a w skład jego diety wchodziły prehistoryczne, wielkie ryby.
Żyjący 95 mln lat temu spinosaurus był największym, znanym drapieżnikiem w dziejach, większym od powszechnie znanego tyranozaura. Wyróżniał się nietypowymi proporcjami kończyn, które Paul Sereno z University of Chicago określił jako zbliżone raczej do wczesnych waleni, niż drapieżnych dinozaurów. Choć jego szczątki odkryto wiek temu w Egipcie, jedyny znany egzemplarz szkieletu tego drapieżnika został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej podczas bombardowania Monachium.
Dzięki zachowanym zdjęciom i notatkom, oraz z wykorzystaniem odkrytych współcześnie skamieniałości, udało się po latach odtworzyć trójwymiarowy szkielet prehistorycznego gada.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1232423,To-byl-pierwszy-dinozaur-ktory-plywal-Wiekszy-niz-tyranozaur

Udostępnij

Gdy śpimy, mózg nadal wykonuje zadania sprzed zaśnięcia

Nauka i Technologie Aktywność mózgu medycyna mózg neurologia Sen Układ nerwowy

W czasie snu mózg może wykonywać złożone zadania, np. przetwarzanie mowy. Naukowcy badali zdolność mózgu do zautomatyzowanych działań w stanie czuwania i snu.

Uczestnicy eksperymentu naciskając przycisk prawą albo lewą ręką klasyfikowali usłyszane słowa, zaliczając je do zwierząt lub przedmiotów. Byli w stanie robić to również po zaśnięciu. Choć nie byli tego świadomi, ich mózg nadal przetwarzał słyszane informacje i dokonywał klasyfikacji, choć zabierało mu to nieco więcej czasu.

– Nie zapadamy się w otchłań, a zamiast tego części naszego mózgu rutynowo przetwarzają to, co dzieje się w otoczeniu (…). To wyjaśnia pewne zjawiska z życia codziennego, takie jak wrażliwość w czasie snu na własne imię lub dźwięk budzika, w porównaniu do równie głośnych, ale nieistotnych dla nas dźwięków. – mówi Sid Kouider z Ecole Normale Supérieure w Paryżu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015