Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Gdy śpimy, mózg nadal wykonuje zadania sprzed zaśnięcia

Nauka i Technologie

W czasie snu mózg może wykonywać złożone zadania, np. przetwarzanie mowy. Naukowcy badali zdolność mózgu do zautomatyzowanych działań w stanie czuwania i snu.

Uczestnicy eksperymentu naciskając przycisk prawą albo lewą ręką klasyfikowali usłyszane słowa, zaliczając je do zwierząt lub przedmiotów. Byli w stanie robić to również po zaśnięciu. Choć nie byli tego świadomi, ich mózg nadal przetwarzał słyszane informacje i dokonywał klasyfikacji, choć zabierało mu to nieco więcej czasu.

– Nie zapadamy się w otchłań, a zamiast tego części naszego mózgu rutynowo przetwarzają to, co dzieje się w otoczeniu (…). To wyjaśnia pewne zjawiska z życia codziennego, takie jak wrażliwość w czasie snu na własne imię lub dźwięk budzika, w porównaniu do równie głośnych, ale nieistotnych dla nas dźwięków. – mówi Sid Kouider z Ecole Normale Supérieure w Paryżu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015

Udostępnij

Niektóre hydroelektrownie wzmagają globalne ocieplenie

Nauka i Technologie Czysta energia Ekologia Elektrownia wodna Gazy cieplarniane Hydroelektrownia klimat laos metan Nam Theun 2 Zielona energia Zmiany klimatu

Elektrownie wodne w ciepłych krajach potęgują zmiany klimatyczne zamiast je ograniczać – oceniają naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Do takich wniosków doszli po analizie emisji metanu z największego południowoazjatyckiego sztucznego zbiornika Nam Theun 2 w Laosie.

Hydroelektrownie sprawdzają się w słabo zaludnionych rejonach świata o ubogiej szacie roślinnej i np. na Islandii ich budowa przynosi – z punktu widzenia wpływu na środowisko – wymierne korzyści. W gorących krajach zbiorniki elektrowni wodnych emitują jednak ogromne ilości metanu i jeszcze w 2007 roku oceniano, że odpowiadają za 4 proc. antropogenicznego ocieplenia klimatu.

Francuskie badania wskazują, że do tej pory ilość metanu, generowanego przez elektrownie wodne w ciepłych krajach była niedoszacowana, a sporządzenie dokładnego bilansu zysków i strat klimatycznych, związanych z ich funkcjonowaniem wymaga dalszych badań.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.scientificamerican.com/article/drowned-tropical-forests-exacerbate-climate-change/

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.scientificamerican.com/article/drowned-tropical-forests-exacerbate-climate-change/