Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Gdy śpimy, mózg nadal wykonuje zadania sprzed zaśnięcia

Nauka i Technologie

W czasie snu mózg może wykonywać złożone zadania, np. przetwarzanie mowy. Naukowcy badali zdolność mózgu do zautomatyzowanych działań w stanie czuwania i snu.

Uczestnicy eksperymentu naciskając przycisk prawą albo lewą ręką klasyfikowali usłyszane słowa, zaliczając je do zwierząt lub przedmiotów. Byli w stanie robić to również po zaśnięciu. Choć nie byli tego świadomi, ich mózg nadal przetwarzał słyszane informacje i dokonywał klasyfikacji, choć zabierało mu to nieco więcej czasu.

– Nie zapadamy się w otchłań, a zamiast tego części naszego mózgu rutynowo przetwarzają to, co dzieje się w otoczeniu (…). To wyjaśnia pewne zjawiska z życia codziennego, takie jak wrażliwość w czasie snu na własne imię lub dźwięk budzika, w porównaniu do równie głośnych, ale nieistotnych dla nas dźwięków. – mówi Sid Kouider z Ecole Normale Supérieure w Paryżu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sen-zadanie-zautomatyzowana-czynnosc-wykonanie-mozg-Sid-Kouider,21015

Udostępnij

Niektóre hydroelektrownie wzmagają globalne ocieplenie

Nauka i Technologie Czysta energia Ekologia Elektrownia wodna Gazy cieplarniane Hydroelektrownia klimat laos metan Nam Theun 2 Zielona energia Zmiany klimatu

Elektrownie wodne w ciepłych krajach potęgują zmiany klimatyczne zamiast je ograniczać – oceniają naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Do takich wniosków doszli po analizie emisji metanu z największego południowoazjatyckiego sztucznego zbiornika Nam Theun 2 w Laosie.

Hydroelektrownie sprawdzają się w słabo zaludnionych rejonach świata o ubogiej szacie roślinnej i np. na Islandii ich budowa przynosi – z punktu widzenia wpływu na środowisko – wymierne korzyści. W gorących krajach zbiorniki elektrowni wodnych emitują jednak ogromne ilości metanu i jeszcze w 2007 roku oceniano, że odpowiadają za 4 proc. antropogenicznego ocieplenia klimatu.

Francuskie badania wskazują, że do tej pory ilość metanu, generowanego przez elektrownie wodne w ciepłych krajach była niedoszacowana, a sporządzenie dokładnego bilansu zysków i strat klimatycznych, związanych z ich funkcjonowaniem wymaga dalszych badań.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.scientificamerican.com/article/drowned-tropical-forests-exacerbate-climate-change/

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.scientificamerican.com/article/drowned-tropical-forests-exacerbate-climate-change/