Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Niektóre hydroelektrownie wzmagają globalne ocieplenie

Nauka i Technologie

Elektrownie wodne w ciepłych krajach potęgują zmiany klimatyczne zamiast je ograniczać – oceniają naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Do takich wniosków doszli po analizie emisji metanu z największego południowoazjatyckiego sztucznego zbiornika Nam Theun 2 w Laosie.

Hydroelektrownie sprawdzają się w słabo zaludnionych rejonach świata o ubogiej szacie roślinnej i np. na Islandii ich budowa przynosi – z punktu widzenia wpływu na środowisko – wymierne korzyści. W gorących krajach zbiorniki elektrowni wodnych emitują jednak ogromne ilości metanu i jeszcze w 2007 roku oceniano, że odpowiadają za 4 proc. antropogenicznego ocieplenia klimatu.

Francuskie badania wskazują, że do tej pory ilość metanu, generowanego przez elektrownie wodne w ciepłych krajach była niedoszacowana, a sporządzenie dokładnego bilansu zysków i strat klimatycznych, związanych z ich funkcjonowaniem wymaga dalszych badań.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.scientificamerican.com/article/drowned-tropical-forests-exacerbate-climate-change/

Udostępnij

Indyjskie dzikie lamparty żywią się głównie psami

Nauka i Technologie Drapieżniki Dziki kot Hodowla zwierząt Indie Lampart Pantera Wielkie koty Zwierzęta domowe Zwierzęta hodowlane

Domowymi psami i kotami żywią się dzikie lamparty w Indiach – podaje Wildlife Conservation Society (WCS).  Niemal 40 proc. ich posiłków stanowią domowe psy, a 12 proc. – koty.

Duże zwierzęta hodowlane to zaledwie około jedna piąta diety lampartów. Zdaniem badaczy psy i koty swobodnie biegają po okolicy a kozy, krowy, owce i świnie są zazwyczaj zamykane w zagrodach i są za duże.

Straty finansowe powodowane wśród hodowców są znacznie mniejsze, niż się powszechnie wydaje. Niechęć do lampartów może wynikać przede wszystkim ze strachu przed drapieżnikami w pobliżu domów i z powodu przywiązania do zwierząt domowych, a nie z powodu strat w pogłowiu zwierząt hodowlanych, twierdzą badacze.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=179049&data=&status=biezace&_CheckSum=1297596784

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=179049&data=&status=biezace&_CheckSum=1297596784