Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Móżdżek nie jest niezbędny do życia

Nauka i Technologie

Żyje mimo braku móżdżku 24-letnia Chinka, wykazało badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Móżdżek to struktura, występująca u wszystkich kręgowców, odpowiedzialna m.in. za kontrolę napięcia mięśni, poruszanie się i utrzymanie równowagi. Choć móżdżek zajmuje zaledwie 10 proc. objętości ludzkiego mózgu, znajduje się w nim około połowy wszystkich neuronów.

Zamiast móżdżku, kobieta ma jamę wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym. Mimo tego nie tylko żyje, ale normalnie funkcjonuje, choć cierpi na zaburzenia równowagi, a umiejętność chodzenia opanowała dopiero jako 7-letnie dziecko.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/odkryto-kobiete-ktora-zyje-majac-mozdzku/

Udostępnij

Dziura ozonowa zaczęła się zmniejszać

Nauka i Technologie Dziura ozonowa Freony klimat Ozon Pogoda Promieniowanie UV Protokół Montrealski Rak skóry WMO zdrowie Zmiany klimatu

Po raz pierwszy od 35 lat eksperci programu środowiskowego ONZ i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) zaobserwowali niewielki, ale wyraźny wzrost warstwy ozonowej. Warstwa ozonu chroni żywe organizmy przed promieniowaniem ultrafioletowym, powodującym u ludzi m.in. raka skóry.

Starania, mające na celu ochrony warstwy ozonowej rozpoczęły się w 1987 roku wprowadzeniem w życie Protokołu Montrealskiego, wprowadzającego zakaz stosowania szkodliwych dla ozonu gazów, np freonu.

Wcześniejsze badania wskazywały, że powłoka ozonowa przestała się kurczyć, jednak dopiero teraz można stwierdzić, że ozonu zaczęło przybywać. „Międzynarodowa akcja ds. walki ze znikaniem powłoki ozonowej to wielki globalny sukces, który powinien zachęcić ludzkość do walki z innymi zmianami klimatycznymi” – ocenił Michael Jarraud sekretarz generalny WMO.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16621667,WMO__pierwsze_oznaki_odbudowywania_sie_ozonosfery.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16621667,WMO__pierwsze_oznaki_odbudowywania_sie_ozonosfery.html