Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Prezydent Bronisław Komorowski w Bundestagu

Polska

na dzisiejszej sesji niemieckiego parlamentu poświęconej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy w historii w niemieckim Bundestagu przemawiał prezydent Polski. – To, że mogę przemawiać tutaj w sercu państwa niemieckiego, bliskiego i przyjaznego Polsce w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej jest źródłem nie tylko wzruszenia, ale i poczucia szczęścia towarzyszącego pokoleniu tych, memu pokoleniu, których rodzice nie tylko przeżyli koszmar wojny, ale także i polsko-niemieckiej wzajemnej wrogości – powiedział prezydent. Wspomniał również o napaści na Polskę 17 września 1939 roku sowietów, ówczesnego sojusznika Niemiec.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,18775,prezydent-komorowski-przemawia-w-bundestagu.html

Udostępnij

IPN wykrył morderców prezydenta Stefana Starzyńskiego

Polska gestapo instytut pamięci narodowej ipn morderstwo prezydent warszawy śledztwo stefan starzyński

Legendarnego prezydenta Warszawy zamordowali 22 albo 23 grudnia 1939 roku gestapowcy oberscharfuehrer Hermann Schimmann, hauptscharfuehrer Weber i unterscharfuehrer Perlbach. Prezydenta Starzyńskiego aresztowało w gmachu Ratusza w Warszawie Gestapo 27 października 1939 r. Początkowo przetrzymywany był w więzieniu przy ulicy Daniłowiczowskiej, potem na Pawiaku. 22 albo 23 grudnia 1939 r. gestapowcy wywieźli go z więzienia i zamordowali. IPN-owi nie udało się ustalić, kto wydał rozkaz zabicia prezydenta.
Stefan Starzyński, z wykształcenia ekonomista, był żołnierzem Legionów Polskich, w Rzeczpospolitej sprawował funkcję wiceministra skarbu i wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz posła na Sejm. Od 1934 r. był komisarycznym, a od 1938 r. mianowanym prezydentem Warszawy. We wrześniu 1939 roku przez radio zagrzewał warszawiaków do obrony miasta przed Niemcami.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16770617/sledczy-ipn-starzynski-zginal-w-grudniu-1939-r-w-okolicach-warszawy-zastrzelili-go-gestapowcy

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/16770617/sledczy-ipn-starzynski-zginal-w-grudniu-1939-r-w-okolicach-warszawy-zastrzelili-go-gestapowcy