Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Archeolodzy: to największy starożytny grobowiec w Grecji

Nauka i Technologie

Największy starożytny grobowiec odkryli archeolodzy w północno-wschodniej Grecji, w pobliżu miasta Amfipolis. Trwające od 2012 roku prace archeologiczne pozwoliły na odsłonięcie wejścia do grobowca, zbudowanego prawdopodobnie pomiędzy 325 a 300 rokiem p.n.e. Znalezisko zostało skomentowane jako archeologiczna sensacja. Dlaczego?

Przedsmak tego, co może znajdować się w środku, dają odnalezione kunsztowne zdobienia i dzieła sztuki. Nienaruszony od wieków grobowiec należał prawdopodobnie do bardzo znaczącej osoby.

Niektórzy wymieniają osoby z najbliższego otoczenia Aleksandra Wielkiego a nawet – co budzi sprzeciw części archeologów – samego Aleksandra. Ustalenie, co dokładnie znajduje się w grobowcu i do kogo należał wymaga dalszych badań.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://historia.newsweek.pl/grobowiec-w-starozytnym-amfipolis-aleksander-wielki-newsweek-pl,artykuly,347285,1.html

Udostępnij

Transfuzje to na razie najskuteczniejszy lek na Ebolę

Nauka i Technologie ebola gorączka krwotoczna krew medycyna Odporność Przeciwciała światowa organizacja zdrowia Szczepionki Transfuzje WHO wirus

Najskuteczniejszym z dostępnych obecnie środków na Ebolę są transfuzje krwi od osób, które wyzdrowiały po zarażeniu,zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zespół WHO doszedł do tych wniosków po przeanalizowaniu wszystkich rozwijanych obecnie eksperymentalnych terapii.

Eksperymentalne formy leczenia nie zostały jeszcze w wystarczający sposób przetestowane na ludziach, a zebranie potrzebnych danych wymaga czasu. W takiej sytuacji najlepszą z dostępnych metod wydaje się zastosowanie krwi osób, które w przeszłości były chore, ale wyzdrowiały. Taka krew zawiera przeciwciała, pozwalające na zwalczanie wirusa.

Co istotne, w przypadku transfuzji nie powinno być problemów zarówno ze znalezieniem odpowiedniej liczby dawców, jak i z kwestiami technicznymi, dotyczącymi pobierania i badania próbek krwi. Zdaniem WHO do końca bieżącego roku będzie możliwe wykorzystanie tej metody do leczenia chorych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/transfuzja-Ebola-krew,20988

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/transfuzja-Ebola-krew,20988