Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Archeolodzy: to największy starożytny grobowiec w Grecji

Nauka i Technologie

Największy starożytny grobowiec odkryli archeolodzy w północno-wschodniej Grecji, w pobliżu miasta Amfipolis. Trwające od 2012 roku prace archeologiczne pozwoliły na odsłonięcie wejścia do grobowca, zbudowanego prawdopodobnie pomiędzy 325 a 300 rokiem p.n.e. Znalezisko zostało skomentowane jako archeologiczna sensacja. Dlaczego?

Przedsmak tego, co może znajdować się w środku, dają odnalezione kunsztowne zdobienia i dzieła sztuki. Nienaruszony od wieków grobowiec należał prawdopodobnie do bardzo znaczącej osoby.

Niektórzy wymieniają osoby z najbliższego otoczenia Aleksandra Wielkiego a nawet – co budzi sprzeciw części archeologów – samego Aleksandra. Ustalenie, co dokładnie znajduje się w grobowcu i do kogo należał wymaga dalszych badań.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://historia.newsweek.pl/grobowiec-w-starozytnym-amfipolis-aleksander-wielki-newsweek-pl,artykuly,347285,1.html

Udostępnij

Transfuzje to na razie najskuteczniejszy lek na Ebolę

Nauka i Technologie ebola gorączka krwotoczna krew medycyna Odporność Przeciwciała światowa organizacja zdrowia Szczepionki Transfuzje WHO wirus

Najskuteczniejszym z dostępnych obecnie środków na Ebolę są transfuzje krwi od osób, które wyzdrowiały po zarażeniu,zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zespół WHO doszedł do tych wniosków po przeanalizowaniu wszystkich rozwijanych obecnie eksperymentalnych terapii.

Eksperymentalne formy leczenia nie zostały jeszcze w wystarczający sposób przetestowane na ludziach, a zebranie potrzebnych danych wymaga czasu. W takiej sytuacji najlepszą z dostępnych metod wydaje się zastosowanie krwi osób, które w przeszłości były chore, ale wyzdrowiały. Taka krew zawiera przeciwciała, pozwalające na zwalczanie wirusa.

Co istotne, w przypadku transfuzji nie powinno być problemów zarówno ze znalezieniem odpowiedniej liczby dawców, jak i z kwestiami technicznymi, dotyczącymi pobierania i badania próbek krwi. Zdaniem WHO do końca bieżącego roku będzie możliwe wykorzystanie tej metody do leczenia chorych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/transfuzja-Ebola-krew,20988

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/transfuzja-Ebola-krew,20988